Vətən müharibəsində əldə etdiyimiz tarixi Zəfər nəticəsində imzalanmış üçtərəfli bəyanata əsasən, 2020-ci il noyabrın 20-də Ağdam rayonunun işğal olunmuş ərazisi Azərbaycana təhvil verilib.
Prezident İlham Əliyevin Sərəncamları ilə 20 Noyabr tarixi Ağdam Şəhəri Günü kimi qeyd olunur və “Ağdamın azad olunmasına görə” medalı təsis edilib.
2020-ci il noyabrın 23-də dövlətimizin başçısı Ağdamın mərkəzində Azərbaycanın üçrəngli bayrağını ucaldıb.
Şanlı Qələbə nəticəsində işğaldan azad edilmiş digər ərazilərimizdə olduğu kimi, Ağdamda da geniş tikinti-quruculuq işləri həyata keçirilir. Xarabalıqlar üzərində yeni, müasir Ağdam qurulur.
“Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində Ağdam şəhəri və kəndləri yenidən tikilir. Ağdamda infrastruktur layihələri icra olunur, yollar inşa edilir, yeni istehsal müəssisələri yaradılır, yaşıllıqlar salınır, ərazilər mina və partlamamış hərbi sursatlardan təmizlənir.

Following the historic Victory achieved in the Patriotic War, the territories of Agdam that had been under occupation were returned to Azerbaijan on 20 November 2020, in accordance with the trilateral statement.
By the Orders of President Ilham Aliyev, 20 November is marked as Agdam City Day, and the medal “For the Liberation of Agdam” has been instituted.
On 23 November 2020, the President raised the national tricolour flag of Azerbaijan in the centre of Agdam.
As in other territories liberated from occupation as a result of the Glorious Victory, extensive construction and reconstruction works are being carried out in Agdam as well. A new, modern Agdam is being built upon the ruins.
Within the framework of the “Böyük qayıdış” programme, Agdam city and its villages are being rebuilt. Infrastructure projects are being implemented, roads are being constructed, new production facilities are being created, green areas are being planted, and the territories are being cleared of mines and unexploded ordnance.