Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən aktiv məşğulluq proqramlarının əhatə dairəsi ildən-ilə genişlənməklə, bu proqramlara cəlb edilənlərin sayı da ciddi şəkildə artıb.
2018-ci ilə nisbətən 2025-ci ildə işlə təmin olunanların sayı 3,6 dəfə artaraq 189 min nəfər, özünüməşğulluq proqramına cəlb edilənlərin sayı 2,7 dəfə artaraq 16,8 min nəfər təşkil edib.
Ötən il 18,4 min nəfər peşə hazırlığına cəlb edilib ki, bu göstəricilər 2018-ci illə müqayisədə müvafiq olaraq 7,1 dəfə çoxdur.
Peşəyönümü xidmətlər göstərilən şəxslərin illik sayı isə qeyd edilən dövrdə 3 dəfəyə yaxın artaraq 342,7 minə çatb.

The coverage of active employment programmes implemented by the Ministry of Labour and Social Protection of the Population has expanded year by year, and the number of participants in these programmes has significantly increased.
Compared to 2018, the number of persons provided with employment in 2025 increased 3,6 times to 189 thousand persons, while the number of persons involved in the self-employment programme increased 2,7 times to 16,8 thousand persons.
Last year, 18,4 thousand persons were engaged in vocational training, which is 7,1 times higher compared to 2018.
The annual number of persons provided with vocational guidance services nearly tripled during the mentioned period, reaching 342,7 thousand.