Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsində Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində “Konstitusiya və Suverenlik İli” münasibətilə həssas qruplardan olan şəxslərin əl işlərindən ibarət sərgi təşkil olunub.
Sərgidə Nazirliyin tabeliyindəki DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzinin təlimçi və benefisiarlarının 80-dək əl işi nümayiş etdirilib. Müxtəlif janrlarda milli dövlətçilik ruhunda tərtib edilmiş əsərlərin mövzusu qanunçuluq, suverenlik, vətənpərvərlik və insan hüquqları kimi dəyərləri əhatə edib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsinin Aparat rəhbəri Cavid Hüseynov diqqətə çatdırıb ki, Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan olunması ilə bağlı Ali Məhkəmə bir sıra tədbirlər həyata keçirib və bu istiqamətdə işlər hazırda da davam etdirilir. Həmin tədbirlər çərçivəsində keçirilən bu sərgi də hüquqi dövlətin əsas dəyərlərindən biri olan insan amilinə verilən önəmin təzahürüdür.
Qeyd edilib ki, məhkəmə hakimiyyəti tərəfindən belə təşəbbüslər daim dəstəklənir.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Aparat rəhbəri Fuad Musayev çıxışında Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə yaradılan DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzinin fəaliyyətindən bəhs edib. Mərkəzin inklüziv cəmiyyətin inkişafında rolunu vurğulayan Fuad Musayev bu sərginin də “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə töhfə olduğunu qeyd edib.
Burada təqdim edilən əsərlər təkcə yaradıcılıq nümunəsi deyil, həm də əzmin və peşəkarlığın göstəricisi kimi səciyyələndirilib.
Daha sonra Ali Məhkəmənin əməkdaşları, könüllülər, tələbələr və digər şəxslər sərgi ilə tanış olublar.
Tədbir çərçivəsində “Könüllü DOST” proqramının “İnklüziv DOST” altproqramı üzrə Mərkəzdə fəaliyyətə cəlb edilmiş gənclər üçün Ali Məhkəmə tərəfindən “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları” mövzusunda seminar da təşkil edilib.

An exhibition of handicrafts created by individuals from vulnerable groups was organized at the Supreme Court of the Republic of Azerbaijan within the framework of cooperation with the Ministry of Labour and Social Protection of Population, on the occasion of the “Year of Constitution and Sovereignty.”
The exhibition showcased about 80 handicraft works created by trainers and beneficiaries of the DOST Inclusive Development and Creativity Center operating under the Ministry. The works, designed in the spirit of national statehood, reflected values such as rule of law, sovereignty, patriotism, and human rights.
Head of the Administration of the Supreme Court of the Republic of Azerbaijan, Javid Huseynov, stated that following President Ilham Aliyev’s declaration of 2025 as the “Year of Constitution and Sovereignty,” the Supreme Court has implemented a series of activities in this direction, which continue to this day. This exhibition, held as part of those activities, is a manifestation of the importance attached to the human factor—one of the key values of a legal state.
It was emphasized that such initiatives are consistently supported by the judicial authority.
Head of the Administration of the Ministry of Labour and Social Protection of Population, Fuad Musayev, in his speech, spoke about the activities of the DOST Inclusive Development and Creativity Center established on the initiative of First Vice-President Mehriban Aliyeva. Highlighting the Center’s role in the development of an inclusive society, Fuad Musayev noted that this exhibition also contributes to the “Year of Constitution and Sovereignty.”
The works presented were characterized not only as examples of creativity but also as symbols of perseverance and professionalism.
Later, employees of the Supreme Court, volunteers, students, and other attendees got acquainted with the exhibition.
As part of the event, the Supreme Court also organized a seminar on “The Rights of Persons with Disabilities” for young people engaged in the Center through the “Inclusive DOST” subprogram of the “Volunteer DOST” program.