Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) ilə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi arasında faydalı əməkdaşlıq çərçivəsində birgə təşkil olunmuş növbəti peşə hazırlığı kursu başa çatıb.
Humanitar minatəmizləmə əməliyyatlarında iştirakı nəzərdə tutulan yeni müdavimlər üçün ANAMA tərəfindən “Humanitar Minatəmizləmə” və “Döyüş sahəsinin təmizlənməsi” təlimləri keçirilib. Keçirilən nəzəri və praktiki təlimlərin əsas məqsədi təlimlərə cəlb edilmiş müdavimlərə humanitar minatəmizləmə və döyüş sahəsinin təmizlənməsi üzrə bilik və bacarıqların öyrədilməsidir.
Qeyd edilmiş təlimlərlə birgə Dövlət Məşğulluq Agentliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində müdavimlərə “Həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi mühəndisliyi” mövzusu üzrə hazırlıq kursları da təşkil edilib. Kursa 48 müdavim cəlb edilib.
Müdavimlərlə texniki standartlar və təhlükəsizlik, ilkin yardımın əsasları, zərərçəkmişin təxliyəsi, təhlükənin idarə olunması, texniki təhlükəsizlik qaydaları kimi biliklər paylaşılıb.
Bununla da ANAMA ilə Dövlət Məşğulluq Agentliyinin əməkdaşlığı çərçivəsində təşkil olunan kurslara cəlb edilən müdavimlərin sayı 195-ə çatıb.
Qeyd edək ki, həmin şəxslər artıq işğaldan azad edilmiş ərazilərdə icra edilən humanitar minatəmizləmə fəaliyyətində iştirak edərək, ərazilərin mina və müharibənin digər partlayıcı qalıqlarından təmizlənməsi əməliyyatlarına öz töhfələrini verirlər.

The next vocational training course organized within the framework of fruitful cooperation between the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA) and the State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population has ended.
ANAMA held “Humanitarian Mine Action” and “Battlefield Clearance” trainings for new participants who are expected to participate in humanitarian mine action operations. The main purpose of the theoretical and practical trainings conducted is to teach the participants involved in the trainings knowledge and skills in humanitarian mine action and battlefield clearance.
Along with the mentioned trainings, training courses on “Life Safety Engineering” were also organized for participants within the framework of cooperation with the State Employment Agency. 48 participants were involved in the course.
Knowledge such as technical standards and safety, basics of first aid, evacuation of victims, risk management, and technical safety rules were shared with the participants.
With this, the number of participants involved in the courses organized within the framework of cooperation between ANAMA and the State Employment Agency has reached 195.
It should be noted that these individuals are already participating in humanitarian demining activities carried out in the liberated territories, contributing to the operations of clearing the territories from mines and other explosive remnants of war.