Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilən aktiv məşğulluq tədbirlərinin prioritet istiqamətlərindən biri aqrar sektorda məşğul əhalinin peşə bacarıqlarının inkişafı və işsiz və işaxtaran şəxslərin özünüməşğulluğunun təşkilidir.
Bu barədə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev Cəlilabad rayonunda keçirilən Aqrar Biznes Festivalının açılış tədbirində bildirib.
O, Prezident cənab İlham Əliyevin tapşırıqları əsasında son illər sosial sahədə həyata keçirilən ardıcıl islahatların uğurlarını diqqətə çatdırıb. Bu islahatların sosial ödənişlərdə ciddi artımlara, sosial müdafiə mexanizmlərinin əhatə dairəsinin genişlənməsinə, göstərilən dövlət xidmətlərinin operativ, şəffaf və vətəndaş mərkəzli prinsiplər əsasında təşkilinə imkan verdiyini qeyd edib.
Anar Əliyev Nazirlik tərəfindən aqrar sektorla bağlı həyata keçirilən aktiv məşğulluq tədbirlərindən bəhs edib. Nazir bildirib ki, kənd təsərrüfatı sahəsində çalışan şəxslərin peşə bilik və bacarıqlarının artırılması, habelə işsiz və işaxtaran şəxslərin aqrar istiqamət üzrə yeni peşə səriştələrinə yiyələnməsi məqsədilə Nazirlik tərəfindən 30-dan çox peşə hazırlığı kursu təşkil olunur.
Aqrar sahəyə aid 128 peşə və kvalifikasiya standartları hazırlanıb. Bu standartlar beynəlxalq əmək bazarının tələblərinə uyğun işçi qüvvəsinin hazırlanmasına və bacarıqlarının artırılmasına, habelə işəgötürənlər üçün ixisaslı işçi qüvvəsinin seçiminə xidmət edir.
Son beş il ərzində özünüməşğulluq proqramı iştirakçılarının 65 faizinin proqram üzrə aqrar sahədə kiçik təsərrüfatlarının qurduğunu qeyd edən Anar Əliyev artıq özünüməşğulluq proqramına 110 mindən çox şəxsin cəlb olunduğunu deyib. O, aqrar sahədə dayanıqlı və formal məşğulluğun genişləndirilməsi istiqamətində də tədbirlərin davam etdirildiyini bildirib.
Qeyd edək ki, Aqrar Biznes Festivalında fəal iştirakına və tədbirin təşkilinə göstərdikləri dəstəyə görə bir sıra qurum və təşkilatların nümayəndələrinə təşəkkürnamələr təqdim edilib.
Həmçinin tədbir iştirakçıları Cəlilabad Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzində “Dəqiq kənd təsərrüfatında süni intellektin tətbiqi” layihəsi çərçivəsində təşkil olunan “Bootcamp” proqramının iştirakçıları ilə görüşüblər. “Bootcamp” iştirakçıları hazırladıqları layihələr və aqrar sahədə innovativ texnologiyaların tətbiqi imkanları ilə bağlı təqdimatlar ediblər.

One of the priority directions of the active employment measures implemented by the Ministry of Labour and Social Protection of Population is the development of professional skills among the population engaged in the agrarian sector and the promotion of self-employment among unemployed and job-seeking individuals.
This was stated by the Minister of Labour and Social Protection of Population, Anar Aliyev, at the opening ceremony of the Agrarian Business Festival held in the Jalilabad district.
He highlighted the achievements of the consecutive social reforms carried out in recent years under the instructions of President Ilham Aliyev. The Minister noted that these reforms have enabled significant increases in social payments, the expansion of social protection mechanisms, and the organisation of state services in an operational, transparent, and citizen-centered manner.
Anar Aliyev also spoke about the active employment measures implemented by the Ministry in the agrarian sector. He stated that to enhance the professional knowledge and skills of those working in agriculture and to provide unemployed and job-seeking individuals with new professional competencies in the agrarian field, the Ministry organises more than 30 vocational training courses.
A total of 128 occupational and qualification standards related to the agrarian sector have been developed. These standards aim to prepare a workforce in accordance with the requirements of the international labour market, improve professional skills, and facilitate the selection of qualified personnel for employers.
Over the past five years, 65% of participants in the self-employment programme have established small agrarian enterprises under the programme. Anar Aliyev noted that more than 110,000 individuals have been involved in the self-employment programme to date. He also emphasized that efforts continue to expand sustainable and formal employment in the agrarian sector.
It should be noted that at the Agrarian Business Festival, certificates of appreciation were presented to representatives of various institutions and organisations for their active participation and support in organising the event.
Additionally, participants of the event met with attendees of the “Bootcamp” programme organised at the Jalilabad State Vocational Education Centre within the framework of the project “Application of Artificial Intelligence in Precision Agriculture.” The “Bootcamp” participants presented their projects and discussed opportunities for applying innovative technologies in the agrarian sector.