İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizə köçürülmüş sakinlərin dayanıqlı məskunlaşması və sosial rifahının təmin edilməsi üçün aparılan işlərin bir istiqaməti də onların məşğulluğunun təminatına yönəlib.
Bu barədə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Rəşad Mustafayev həmin ərazilərdə fəaliyyət göstərən işəgötürənlərlə Nazirlikdə keçirilən növbəti görüşdə bildirib.
Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda fəaliyyət göstərən işəgötürənlərlə sıx əməkdaşlığın həyata keçirildiyi, doğma yurdlarına qayıdan insanların iş yerləri ilə təminatı məqsədilə onlarla sosial tərəfdaşlıq müstəvisində birgə işlərin aparıldığı qeyd edilib.
Görüşdə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Mədəniyyət Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Müdafiə Nazirliyi, Dövlət Sərhəd Xidməti, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondu, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqi, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi və Minatəmizləmə Agentliyinin nümayəndələri iştirak edib.
Azad edilmiş bölgələrə köçürülən və köçürülməsi nəzərdə tutulan vətəndaşların məşğulluğunun təmin olunması sahəsində görülmüş işlərin nəticələri və bu istiqamətdə həyata keçiriləcək birgə tədbirlər müzakirə olunub. İşəgötürənlərə ixtisaslı mütəxəssislərin işğaldan azad edilmiş ərazilərə cəlb edilməsi ilə bağlı onlar üçün nəzərdə tutulmuş güzəşt və imtiyazlar barədə məlumat verilib.

One of the key areas of work aimed at ensuring sustainable resettlement and social welfare for residents relocated to Azerbaijan’s liberated territories is supporting their employment.
Deputy Minister of Labour and Social Protection of Population Rashad Mustafayev highlighted this during another meeting held at the Ministry with employers operating in those territories.
It was noted that close cooperation is being maintained with employers operating in Karabakh and East Zangezur, and that joint efforts are being carried out within the framework of social partnership to ensure employment opportunities for people returning to their native lands.
Representatives of the Ministry of Ecology and Natural Resources, Ministry of Culture, Ministry of Economy, Ministry of Science and Education, Ministry of Defence, State Border Service, State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons, Social Development Fund for Internally Displaced Persons, Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Azerbaijan Transport and Communications Holding, Management Union of Medical Territorial Units (TABIB), and the Mine Action Agency participated in the meeting.
The results of measures already implemented to support the employment of citizens relocated, or planned to be relocated, to the liberated territories were reviewed, and future joint activities in this area were discussed. Employers were also informed about the benefits and incentives available for attracting qualified specialists to the liberated territories.