Azərbaycan ilə Beynəlxalq Əmək Təşkilatı (BƏT) arasında yeni “2025-2029-cu illər üçün Layiqli Əmək üzrə Ölkə Proqramı”nın imzalanması tədbiri olub.
Tədbirdə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının sədri Sahib Məmmədov, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev, BƏT-in Layiqli Əməyə Texniki Dəstək Qrupunun, Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya ölkələri üzrə ofisinin direktoru Mixail Puşkin, BƏT-in Azərbaycandakı milli əlaqələndiricisi Yaşar Həmzəyev və b. iştirak ediblər.
Anar Əliyev yeni Ölkə Proqramının Prezident cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”in məqsədlərindən, habelə BƏT-in layiqli əməyin təşviqi konsepsiyasından irəli gəldiyini bildirib. O, layiqli əmək konsepsiyasının işçilərin əmək hüququ, məşğulluq, sosial müdafiə və sosial dialoq kimi komponentlərə əsaslandığını qeyd edib.
Ölkə vətəndaşlarının bu prinsiplərə tam cavab verən hüquqlarının Azərbaycan Republikası Konstitusiyasının müddəalarında, habelə ölkəmiz tərəfindən BƏT-in ratifikasiya edilmiş 59 konvensiyası və 1 protokolunda, milli əmək və sosial müdafiə sahəsində qanunvericilikdə dolğun şəkildə təsbit olunduğu bildirilib.
Ötən dövrdə BƏT-lə əməkdaşlıqda Layiqli Əmək üzrə iki Ölkə Proqramının uğurla icra olunduğu, ölkəmizdə Təşkilatın layiqli əməyin təminatına dair prinsiplərinə uyğun məqsədyönlü işlərin aparıldığı vurğulanıb.
Sahib Məmmədov və Məmməd Musayev çıxış edərək, Azərbaycanda layiqli əməyin təmin edilməsi məqsədilə sosial tərəfdaşlar arasında həyata keçirilən birgə və səmərəli fəaliyyəti qeyd ediblər. Onlar BƏT və Azərbaycanda üçtərəflilik prinsipi əsasında fəaliyyət göstərən sosial tərəfdaşlar tərəfindən hazırlanmış “2025-2029-cu illər üçün Layiqli Əmək üzrə Ölkə Proqramı”nın əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Mixail Puşkin yeni Ölkə Proqramının ölkəmizin BƏT-lə səmərəli əməkdaşlığının uğurlu davamı olduğunu bildirib.
Daha sonra Anar Əliyev, Sahib Məmmədov, Məmməd Musayev və Mixail Puşkin tərəfindən Ölkə Proqramı imzalanıb. Proqramın əsas məqsədi ölkəmizdə məşğulluğun artırılması, sosial müdafiə, əməyin mühafizəsi, əmək sahəsində beynəlxalq əmək normalarının tətbiqi, sosial dialoq kimi sahələrdə səylərin artırılması yolu ilə layiqli əməyin təminatı üzrə sosial-əmək münasibətlərinin daha da inkişaf etdirilməsidir. Bundan əlavə, sənəd Azərbaycanla BƏT arasında səmərəli əməkdaşlığın uğurlu davam etdirilməsi və genişləndirilməsi imkanlarını daha da artıracaq.
Tədbirdən sonra Anar Əliyev və Mixail Puşkin arasında keçirilən görüşdə Azərbaycanla BƏT arasında fəal əməkdaşlığın həyata keçirildiyi vurğulanıb. Ölkəmiz tərəfindən hazırda Təşkilatın “Əməyin mühafizəsi və sağlamlığının təşviqi çərçivəsi haqqında” Konvensiyasının da ratifikasiya prosesinin yekunlaşmaqda olduğu qeyd edilib.
Yeni imzalanmış “2025-2029-cu illər üçün Layiqli Əmək üzrə Ölkə Proqramı” üzrə görüləcək işlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

A signing ceremony was held for the new “Decent Work Country Programme for 2025–2029” between Azerbaijan and the International Labour Organization (ILO).
The event was attended by Minister of Labour and Social Protection of Population Anar Aliyev, Chairman of the Azerbaijan Trade Unions Confederation Sahib Mammadov, President of the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of Azerbaijan Mammad Musayev, Director of the ILO Decent Work Technical Support Team and Country Office for Eastern Europe and Central Asia Mikhail Pushkin, the ILO National Coordinator in Azerbaijan Yashar Hamzayev, and others.
Anar Aliyev emphasized that the new Country Programme is aligned with the goals of “Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development”, approved by President Ilham Aliyev, as well as the ILO’s Decent Work Agenda. He noted that the concept of decent work is based on components such as labour rights, employment, social protection and social dialogue.
It was stated that the rights of citizens in accordance with these principles are firmly enshrined in the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in 59 ILO conventions and 1 protocol ratified by Azerbaijan, and in national labour and social protection legislation.
It was highlighted that two previous Decent Work Country Programmes were successfully implemented, and purposeful activities have been carried out in line with ILO principles on decent work.
Sahib Mammadov and Mammad Musayev noted the effective tripartite cooperation in ensuring decent work in Azerbaijan and emphasized the importance of the new 2025–2029 Decent Work Country Programme developed jointly by the ILO and national social partners.
Mikhail Pushkin stated that the new Programme reflects the successful continuation of Azerbaijan’s effective cooperation with the ILO.
The Programme was then signed by Anar Aliyev, Sahib Mammadov, Mammad Musayev and Mikhail Pushkin. Its main purpose is to further develop labour relations and ensure decent work by strengthening efforts in employment, social protection, occupational safety and health, implementation of international labour standards and social dialogue. The document will also expand and further strengthen the effective cooperation between Azerbaijan and the ILO.
During the meeting between Anar Aliyev and Mikhail Pushkin following the event, the active cooperation between Azerbaijan and the ILO was emphasized. It was noted that Azerbaijan is finalizing the ratification process of the ILO Convention on the Framework for Occupational Safety and Health.
Views were exchanged on the work to be carried out under the newly signed 2025–2029 Decent Work Country Programme.