Ölkəmizdə səfərdə olan Beynəlxalq Əmək Təşkilatının Baş direktoru Jilber Hunqbonun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Fəxri xiyabana gələrək Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə gül dəstələri qoyub.
Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi anılıb, məzarı üzərinə gül dəstələri düzülüb.
Qonaqlar Şəhidlər xiyabanını da ziyarət edib, Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının məzarları üzərinə çiçəklər düzüb, xatirələrini ehtiramla anıblar.

The delegation of the International Labour Organization (ILO), headed by Director-General Gilbert Houngbo, currently visiting our country, visited the Alley of Honors to pay respects to the memory of National Leader Heydar Aliyev, laying flowers at his grave.
The memory of the prominent ophthalmologist-scientist, academician Zarifa Aliyeva, was also honored, and flowers were placed at her grave.
The guests also visited the Alley of Martyrs, where they laid flowers on the graves of the heroic sons of the homeland who gave their lives for the independence and territorial integrity of Azerbaijan, respectfully commemorating their memory.