Bu gündən müavinət və təqaüdlər artırıldı
Prezident İlham Əliyevin Fərmanına əsasən, növbəti, 2018-ci ildən ötən dövrdə isə 5-ci sosial islahat paketi çərçivəsində bu gündən - iyulun 1-dən müavinət və təqaüdlər artırılaraq, aşağıdakı məbləğlərdə müəyyən olunub:
- Şəhid ailəsi, 20 Yanvar şəhidinin ailəsi, Əfqanıstanda həlak olan hərbçilərin ailələri üçün Prezidentin aylıq təqaüdü – 700 manat;
- Müharibə, 20 Yanvar hadisələri, hərbi xidmət vəzifələrini yerinə yetirmək və Çernobıl AES-də hərbi xidmət ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərə Prezidentin aylıq təqaüdü, orqanizmin funksiyalarının:
- 81-100 faiz pozulmasına görə (I dərəcə) — 600 manat;
- 61-80 faiz pozulmasına görə (II dərəcə) — 500 manat;
- 31-60 faiz pozulmasına görə (III dərəcə) — 400 manat;
- Vətən Müharibəsi Qəhrəmanlarına Prezidentin aylıq təqaüdü — 2200 manat;
- Azərbaycanın Milli Qəhrəmanlarına Prezidentin aylıq təqaüdü — 2000 manat;
- Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdü — 1700 manat;
- Uşağın anadan olmasına görə birdəfəlik müavinət — 600 manat;
- Dəfn üçün birdəfəlik müavinət — 600 manat;
- Himayədar ailəyə verilmiş əlilliyi olan uşağa görə aylıq müavinət:
- 0-6 yaş arası uşaq üçün — 500 manat;
- 7-13 yaş arası uşaq üçün — 600 manat;
- 14-18 yaş arası uşaq üçün — 650 manat;
- Əlilliyi olan şəxslərə müavinət, orqanizmin funksiyalarının:
- 81-100 faiz pozulmasına görə (I dərəcə) — 300 manat;
- 61-80 faiz pozulmasına görə (II dərəcə) — 250 manat;
- 31-60 faiz pozulmasına görə (III dərəcə) — 180 manat;
- Ümumi səbəblərdən orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə (I dərəcə) gözdən əlilliyi olan şəxslərə Prezidentin aylıq təqaüdü — 350 manat;
- Ümumi səbəblərdən orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə (I dərəcə) əlilliyi olan şəxslərə (gözdən əlilliyi olan şəxslər istisna olmaqla) Prezidentin aylıq təqaüdü — 250 manat;
- Övladlığa götürülən hər uşağa görə aylıq müavinət — 240 manat;
- Ailə başçısını itirməyə görə aylıq müavinət (hər ailə üzvü üçün) — 140 manat;
- Bir yaşınadək uşağı olan aztəminatlı ailələrə (ünvanlı yardım alan) hər uşağa görə aylıq müavinət — 140 manat;
- Beşdən çox uşağı olan qadınlara hər uşağa görə aylıq müavinət — 140 manat;
- Müddətli həqiqi hərbi xidmət qulluqçularının uşaqlarına aylıq müavinət (hər uşağa görə) — 140 manat;
- Valideynlərini itirmiş və valideyn himayəsindən məhrum uşaqların qəyyumları üçün aylıq müavinət — 140 manat;
- Orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə (I dərəcə) və əlilliyi olan uşaqlara qulluq edənlərə Prezidentin aylıq təqaüdü — 120 manat;
- Fəxri adlara layiq görülmüş şəxslərə aylıq təqaüd:
- “Xalq” fəxri adına görə — 300 manat,
- “Əməkdar” fəxri adına görə — 200 manat.
Beləliklə, müavinət və təqaüdlərində artımlar edilmiş vətəndaşlar artıq bu aydan həmin ödənişlərini artırılmış məbləğlərdə alacaqlar.
Ümumilikdə 2018-2025-ci illərdə icra olunan 5 sosial islahat paketi üzrə müavinət və təqaüd ödənişlərinə ayrılan illik vəsait 5 dəfə artıb.
Xatırladaq ki, dövlətimizin başçısının 23 dekabr 2024-cü il tarixli Sərəncamına əsasən icra olunan yeni sosial islahat paketi çərçivəsində bu ilin əvvəlindən ölkəmizdə minimum aylıq əməkhaqqı 400 manata, minimum pensiya fevralın 1-dən 320 manata çatdırılıb, həmçinin bütün növ pensiyalar ilin əvvəlindən 8,1 faiz indeksləşdirilməklə artırılıb.
Cari ilin əvvəlindən reallaşdırılan növbəti sosial islahat paketi üzrə ümumilikdə 3 milyon insana yönələn əməkhaqqı, pensiya, müavinət və təqaüdlər artırılıb və bu artımlar üçün illik əlavə olaraq 1,4 milyard manat ayrılıb.

Benefits and stipends have been increased starting today
According to the Decree of President Ilham Aliyev, as part of the next, and in the period since 2018, the 5th social reform package, benefits and pensions have been increased from today - July 1, and the following amounts have been determined:
- The monthly Presidential stipend for the family of a martyr, the family of a January 20 martyr, and the families of soldiers killed in Afghanistan - 700 manats;
- The monthly Presidential stipend for persons with disabilities related to the war, the January 20 events, the fulfillment of military service duties and military service at the Chernobyl NPP, the following amounts of bodily functions:
- For 81-100 percent impairment (I degree) - 600 manats;
- For 61-80 percent impairment (II degree) - 500 manats;
- For 31-60 percent impairment (III degree) - 400 manats;
- Monthly Presidential stipend to Heroes of the Patriotic War — 2200 manat;
- Monthly Presidential stipend to National Heroes of Azerbaijan — 2000 manat;
- Personal stipend of the President of the Republic of Azerbaijan — 1700 manat;
- The lump-sum allowance for childbirth — 600 manat;
- The lump-sum allowance for funeral expenses — 600 manat;
- Monthly allowance for a disabled child given to a foster family:
- For a child aged 0-6 — 500 manat;
- For a child aged 7-13 — 600 manat;
- For a child aged 14-18 — 650 manat;
- Allowance for persons with disabilities, for:
- 81-100 percent impairment of body functions (I degree) — 300 manat;
- For a 61-80 percent impairment (II degree) — 250 manat;
- For 31-60 percent impairment (III degree) — 180 manat;
- Monthly stipend of the President for persons with visual impairment due to 81-100 percent impairment of body functions (I degree) due to general causes — 350 manat;
- Monthly stipend of the President for persons with disabilities due to 81-100 percent impairment of body functions (I degree) due to general causes (except for persons with visual impairment) — 250 manat;
- Monthly allowance for each adopted child — 240 manat;
- Monthly allowance for loss of the head of the family (for each family member) — 140 manat;
- Monthly allowance for each child for low-income families with children under one year old (recipients of targeted assistance) — 140 manat;
- Monthly allowance for each child for women with more than five children — 140 manat;
- Monthly allowance for children of servicemen on active military service (per child) — 140 manat;
- Monthly allowance for guardians of children who have lost their parents and are deprived of parental care — 140 manat;
- Monthly stipend of the President for those who care for children with 81-100 percent impairment of body functions (I degree) and disabilities — 120 manat;
- Monthly stipend for persons awarded honorary titles:
- For the honorary title of “People” — 300 manat,
- For the honorary title of “Honored” — 200 manat.
Thus, citizens whose benefits and stipends have been increased will receive those payments in increased amounts starting this month.
In general, the annual funds allocated for benefits and stipends payments under the 5 social reform packages implemented in 2018-2025 have increased 5 times.
It should be noted that, within the framework of the new social reform package implemented in accordance with the Decree of the Head of State dated December 23, 2024, the minimum monthly wage in our country has been increased to 400 manats since the beginning of this year, the minimum pension has been increased to 320 manats since February 1, and all types of pensions have been indexed by 8,1 percent since the beginning of the year.
Under the next social reform package implemented since the beginning of the current year, wages, pensions, benefits and stipends for a total of 3 million people have been increased, and an additional 1,4 billion manats have been allocated annually for these increases.