Cari ilin ötən dövründə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyi 1628 nəfər əlilliyi olan şəxsi evlərində (səyyar) reabilitasiya xidmətləri ilə təmin edib.
Bu xidmətlərə həkim və psixoloq müayinəsi, loqoped seansı, müalicəvi masaj, müalicəvi bədən tərbiyəsi, əmək terapiyası daxildir.
Səyyar formada göstərilən reabilitasiya xidmətlərindən yaşayış yerini tərk etməkdə çətinlik çəkən əlilliyi olan şəxslər yararlana bilər. Bunun üçün həmin şəxs (və ya onun qanuni nümayəndəsi) nazirliyin “142” Çağrı mərkəzinə, DOST mərkəzləri və ya ərazi üzrə Tibbi-Sosial Ekspert Komissiyasına müraciət edir.
Müraciət əsasında Agentliyin müvafiq reabilitasiya mərkəzinin həkim və psixoloqlarından ibarət səyyar briqada əlilliyi olan şəxsin yaşadığı ünvanda onun ilkin müayinə və qiymətləndirməsini aparır.
Vətəndaşın faktiki vəziyyəti səyyar xidmətə cəlb edilən diaqnozlara uyğun olduğu halda həmin şəxslə bağlı fərdi plan tərtib edilərək müəyyən olunmuş müddət ərzində ona yaşadığı ünvanda reabilitasiya xidmətləri göstərilir.

In the current year, the State Medical-Social Expertise and Rehabilitation Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population provided home-based rehabilitation services to 1,628 persons with disabilities.
These services include medical and psychological examinations, speech therapy sessions, therapeutic massage, remedial physical training, and occupational therapy.
Mobile rehabilitation services are available to persons with disabilities who have difficulty leaving their residence. To access the services, the individual (or their legal representative) contacts the Ministry’s “142” Call Centre, DOST centres, or the relevant Territorial Medical-Social Expert Commission.
Based on the request, a mobile team of doctors and psychologists from the relevant rehabilitation centre visits the individual’s residence to conduct initial assessments. If the person’s condition matches the diagnosed needs, a personalised plan is developed, and rehabilitation services are provided at the residence for the specified period.