Mühüm sosial-iqtisadi əhəmiyyətə malik olan özünüməşğulluq proqramının icrası 2026-cı ildə də uğurla davam edir.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən bu il artıq 700-dək şəxsə özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində aktivlər təqdim olunub.
Mal və materiallar formasında verilmiş aktivlər hesabına onlardan 545 şəxs kənd təsərrüfatı, digərləri istehsal və xidmət sahələri üzrə kiçik təsərrüfatlarını qurub.
Proqrama cəlb olunanlar üçün ilk mərhələdə təlimlər təşkil olunaraq, onlara kiçik biznesin təşkili və idarə olunması üzrə bilik və bacarıqlar öyrədilir. Təlimləri bitirənlər biznes planlarına uyğun aktivlərlə təmin edilirlər.

The implementation of the self-employment programme, which holds significant socio-economic importance, continues successfully in 2026.
This year, the State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population has already provided assets to nearly 700 individuals within the framework of the self-employment programme.
Through the assets provided in the form of goods and materials, 545 beneficiaries have established small agricultural enterprises, while the others have set up small businesses in the production and service sectors.
At the initial stage, participants enrolled in the programme receive training aimed at equipping them with knowledge and skills related to the establishment and management of small businesses. Those who successfully complete the training are subsequently provided with assets in accordance with their approved business plans.