Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyinin reabilitasiya mərkəzləri tərəfindən bu ilin yanvar-aprel aylarında 14400 uşağa reabilitasiya xidmətləri göstərilib.
Onlardan əlilliyi olan 725 uşaq stasionar, 8300 uşaq ambulator, digərləri icma əsaslı, onlayn, səyyar reabilitasiya xidmətlərinə cəlb olunub.
Bu kateqoriyaya aid uşaqlar Nazirliyin paytaxtda yerləşən 1 və 2 saylı Uşaq Reabilitasiya Mərkəzlərində, eləcə də Qəbələ və Şəmkir rayonlarındakı Uşaq Reabilitasiya Mərkəzlərində reabilitasiya xidmətləri ilə təmin edilirlər.

Within the framework of the social indicators for the first four months of the year, rehabilitation centers of the State Medical-Social Expertise and Rehabilitation Agency under Azerbaijan’s Ministry of Labour and Social Protection of Population provided rehabilitation services to 14,400 children in January-April this year.
Among them, 725 children with disabilities received inpatient rehabilitation services, 8,300 received outpatient rehabilitation services, while the others were involved in community-based, online, and mobile rehabilitation services.
Children belonging to this category receive rehabilitation services at the Ministry’s Child Rehabilitation Centers No. 1 and No. 2 located in Baku, as well as at Child Rehabilitation Centers in the districts of Gabala and Shamkir.