Son illər aparılan ardıcıl sosial islahatlar çərçivəsində ölkəmizdə reabilitasiya infrastrukturunun müasir tələblərə uyğun qurulması və şəbəkəsinin genişləndirilməsi, yeni avadanlıqlarla təchizatı istiqamətində mühüm işlər aparılıb.
Postmüharibə dövründə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyi tərəfindən 4452 nəfər Vətən müharibəsi qazisinə əlillik təyin edilib, o cümlədən 500-ə yaxın qazimiz 612 son nəsil yüksək texnologiyalı protezlə təmin edilib.
Vətən müharibəsindən sonra Agentliyin reabilitasiya mərkəzlərində 3665 nəfər müharibə iştirakçısı, habelə onların ailə üzvləri və şəhid ailəsi üzvləri reabilitasiya və sosial-psixoloji xidmətlərlə təmin edilib.
Peşəkar həkim komandasının səyləri, müasir və effektiv reabilitasiya üsullarının tətbiqi hesabına onların böyük hissəsi artıq əvvəlki sağlamlıqlarına qovuşaraq əlilliklərini geridə qoyublar.
Agentlik tərəfindən qazilərin sağlamlığının bərpası, onların cəmiyyətə adaptasiyası istiqamətində görülən işlərin nəticəsi olaraq cari ilin 8 ayında artıq 218 nəfər Vətən müharibəsi qazisi tam reabilitasiya olunaraq yenidən aktiv həyata davam edirlər.
Müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərə səmərəli reabilitasiya xidmətlərinin göstərilməsi, tibbi-sosial reabilitasiya imkanlarının artırılması Agentliyin əsas hədəflərdən biridir.

Within the framework of consistent social reforms carried out in recent years, important steps have been taken in our country to develop rehabilitation infrastructure in line with modern requirements, expand its network, and equip it with new technologies.
In the post-war period, the State Medical-Social Expertise and Rehabilitation Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population has granted disability status to 4,452 veterans of the Patriotic War. Among them, nearly 500 veterans have been provided with 612 state-of-the-art high-tech prostheses.
Since the end of the war, 3,665 war participants, as well as their family members and members of martyrs’ families, have received rehabilitation and socio-psychological services at the rehabilitation centers of the Agency.
Thanks to the efforts of professional medical teams and the application of modern and effective rehabilitation methods, the majority of them have already regained their health and overcome their disabilities.
As a result of the Agency’s efforts aimed at restoring the health of veterans and supporting their reintegration into society, in the first 8 months of the current year alone, 218 veterans of the Patriotic War have been fully rehabilitated and have returned to active life.
Providing effective rehabilitation services to persons with disabilities caused by war and expanding medical-social rehabilitation opportunities remain among the key priorities of the Agency.