Çin Xalq Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Lu Mey Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Sosial Xidmətlər Agentliyinin 1 saylı əlilliyi olan uşaqlar üçün sosial xidmət müəssisəsini ziyarət edərək buradakı uşaqlarla görüşüb.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatı, Heydər Əliyev Fondunun Beynəlxalq əlaqələr departamentinin rəisi Soltan Məmmədov, Xəzər Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Elşən Salahov, Agentliyin İdarə Heyəti sədrinin müavini Faiq Ağayev də iştirak ediblər.
Qonaqlara Agentliyin və müəssisənin fəaliyyəti, göstərilən xidmətlərin istiqamətləri və reabilitasiya prosesi barədə məlumat verilib. Qeyd edilib ki, müəssisədə hazırda 150-yə yaxın uşaq stasionar şəraitdə sosial reabilitasiya xidmətləri ilə təmin edilirlər.
Səfir əlilliyi olan uşaqlarla söhbət edib, onlara hədiyyələr təqdim edib. O, Azərbaycanda həssas əhali qruplarına göstərilən xüsusi diqqət və qayğını yüksək qiymətləndirdiyini bildirib. Lu Mey həmçinin Heydər Əliyev Fondunun həssas əhali qrupları, o cümlədən əliliyi olan uşaqlarla bağlı həyata keçirdiyi layihələrin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Sosial Xidmətlər Agentliyinin əlilliyi olan uşaqlar üçün iki sosial xidmət müəssisəsi fəaliyyət göstərir və onlarda xüsusi qayğıya ehtiyacı olan 285 uşaq dövlət himayəsində yaşayır. Bu müəssisələrdə uşaqların sosial reabilitasiyası və sosial adaptasiyası, onların asudə vaxtının səmərəli təşkili və cəmiyyətə inteqrasiyasına dəstək istiqamətində işlər aparılır.

The Ambassador of the People’s Republic of China to Azerbaijan, Lu Mei, visited the 1st social service institution for children with disabilities under the Social Services Agency of the Ministry of Labour and Social Protection of Population and met with the children.
The event was attended by MP Soltan Mammadov, Head of the International Relations Department of the Heydar Aliyev Foundation, Elshen Salahov, Head of the Khazar District Executive Authority, and Faiq Agayev, Deputy Chairman of the Agency’s Board.
The guests were briefed on the Agency’s and the institution’s activities, the range of services provided, and the rehabilitation process. It was noted that currently around 150 children receive inpatient social rehabilitation services at the institution.
The Ambassador spoke with the children with disabilities and presented them with gifts. He expressed his high appreciation for the special attention and care provided to vulnerable groups in Azerbaijan. Lu Mei also highlighted the importance of the Heydar Aliyev Foundation’s projects dedicated to vulnerable groups, including children with disabilities.
It should be noted that the Social Services Agency operates two social service institutions for children with disabilities, where 285 children in need of special care are under state protection. These institutions carry out work on the social rehabilitation and adaptation of children, organizing their leisure time efficiently and supporting their integration into society.