Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi ilə Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) arasında əməkdaşlıq çərçivəsində növbəti “Həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi mühəndisliyi” peşəsi üzrə hazrlıq kursuna başlanıb.
Kursa 40 nəfər işsiz şəxs cəlb edilib. Müdavimlər üçün ANAMA tərəfindən “Humanitar minatəmizləmə” və “Döyüş sahəsinin təmizlənməsi” istiqamətlərində xüsusi təlimlər təşkil olunur. Təlimlər zamanı iştirakçılara mina təhlükəsi ilə bağlı davranış qaydaları, əməliyyat prosedurları və təhlükəsizlik standartları barədə ətraflı məlumat verilir.
Müdavimlər texniki standartlar və təhlükəsizlik tələbləri, təhlükənin idarə olunması, ilkin tibbi yardımın əsasları, zərərçəkmişlərin təxliyəsi, eləcə də istehsalat və əməliyyat mühitində texniki təhlükəsizlik qaydaları üzrə nəzəri və praktik biliklər əldə edirlər.
Qeyd edək ki, ANAMA ilə Dövlət Məşğulluq Agentliyinin əməkdaşlığı çərçivəsində indiyədək təşkil olunmuş kurslara ümumilikdə 331 nəfər cəlb olunub.
Kursları bitirmiş şəxslər işğaldan azad edilmiş ərazilərdə icra olunan humanitar minatəmizləmə fəaliyyətində iştirak edərək, ərazilərin mina və digər partlayıcı sursatların təmizlənməsi əməliyyatlarına öz töhfələrini verirlər.

Within the framework of cooperation between the State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population and the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA), the next vocational training course in the speciality of “Life Safety Engineering” has commenced.
Forty unemployed individuals have been enrolled in the course. Specialised training sessions are organised by ANAMA for the participants in the fields of “Humanitarian Demining” and “Battle Area Clearance.” During the training, participants are provided with detailed information on mine risk awareness, operational procedures, and safety standards.
The trainees acquire both theoretical and practical knowledge regarding technical standards and safety requirements, risk management, fundamentals of first aid, evacuation of casualties, as well as occupational and operational safety regulations in production and field environments.
It should be noted that, within the framework of cooperation between ANAMA and the State Employment Agency, a total of 331 individuals have participated in the courses organised to date.
Individuals who successfully complete the courses take part in humanitarian demining activities carried out in the territories liberated from occupation, contributing to operations aimed at clearing the areas of mines and other explosive ordnance.