Son iki ildə Çağrı Mərkəzi 142 tərəfindən 1 milyon 624 min vətəndaş müraciəti cavablandırılıb.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST Çağrı Mərkəzi 142-nin fəaliyyətə başlamasından 2 il ötür.
“142” Çağrı Mərkəzinin bazasında, Nazirlik və qurumlarının çağrı mərkəzlərinin vahid fəaliyyət istiqaməti üzrə inteqrasiyası əsasında yaradılan DOST Çağrı Mərkəzi 142 tərəfindən ötən dövrdə əmək, məşğulluq, sosial müdafiə, əlillik, reabilitasiya, övladlığagötürmə və digər müvafiq sahələrə dair 1 milyon 624 min vətəndaş müraciəti cavablandırılıb.
Müraciətlərin birbaşa cavablandırılması ilə yanaşı, Çağrı Mərkəzinin fəaliyyəti son illər IVR (interaktiv səsli cavablandırma) sisteminin, həmçinin sosial bot, onlayn çat, əks əlaqə, SMS müraciətlər üzrə cavablandırmanın tətbiqi ilə əhəmiyyətli dərəcədə genişlənib.
Xidmət sahəsində innovativ həllərin geniş tətbiqinə xüsusi önəm verən DOST Çağrı Mərkəzi 142 Beynəlxalq Sosial Təminat Assosiasiyasının Avropa üzrə Yaxşı Təcrübə Mükafatına layiq görülüb.
Bu il “CCW Excellence Awards 2025” müsabiqəsinin finalçılar siyahısında yer alan Çağrı Mərkəzi həmçinin “Customer Contact Week Portfel” tərəfindən müvafiq sertifikatla da təltif edilib.

Over the past two years, Call Center 142 has responded to 1,624,000 citizen inquiries.
It has been two years since the DOST Call Center 142, operating under the Ministry of Labour and Social Protection of Population, began its operations.
Established on the basis of the former “142” Call Center, and formed through the integration of the Ministry and its affiliated institutions’ call centers under a unified operational structure, DOST Call Center 142 has, over this period, provided support on employment, labour relations, social protection, disability, rehabilitation, adoption, and other related areas—responding to 1,624,000 inquiries.
In addition to directly handling calls, the center's operations have significantly expanded in recent years with the introduction of IVR (Interactive Voice Response) systems, as well as social bots, online chat, feedback channels, and SMS-based responses.
Placing great emphasis on the broad application of innovative service solutions, DOST Call Center 142 has been awarded the European Good Practice Award by the International Social Security Association (ISSA).
This year, the Call Center has also been named a finalist for the “CCW Excellence Awards 2025” and received an official certificate of recognition from the Customer Contact Week Portfolio.