Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzi ilk dəfə olaraq XV Qəbələ Beynəlxalq Musiqi Festivalında təmsil olunub.
Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Mədəniyyət Nazirliyi, Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyası və “Gilan”ın dəstəyi ilə keçirilən Festival çərçivəsində inklüziv mərkəzin benefisiarlarının hazırladığı əl işlərindən ibarət satış-sərgi və konsert proqramı təşkil olunub.
İnklüziv yaradıcılıq mühitinin təşviqinə dəstək məqsədilə festival iştirakçılarına “dostart.az” elektron portalı vasitəsilə Mərkəzdə hazırlanan əl işlərini əldə etmək imkanı yaradılıb. Satış-sərgidə həssas qruplara aid müəlliflərin müxtəlif üslub və texnikalarda işlədiyi 100-ə yaxın sənət nümunəsi nümayiş etdirilib.
Festivalın 3-cü günündə Mərkəz üzvləri Qəbələ şəhərindəki Heydər Əliyev Konqres Mərkəzində konsert layihəsi ilə çıxış ediblər.
Konsertdən əvvəl tamaşaçılara müəssisənin fəaliyyəti və əsas xidmət istiqamətləri barədə məlumatlar verilib. Bildirilib ki, 22 oktyabr 2021-ci il tarixində Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyevanın iştirakı ilə açılışı olan Mərkəzdə həssas kateqoriyalara aid şəxslərin yaradıcılıq potensialının inkişafına dəstək göstərilir, onların peşə vərdişləri və məşğulluq imkanları artırılır.
Konsert proqramı çərçivəsində Mərkəzin təlimçi və benefisiarlarının ifasında xüsusi repertuar təqdim olunub. Musiqiçiləri Əməkdar artist, Mərkəzin Musiqi yaradıcılığı departamentinin müdir müavini Emil Əfrasiyabın bədii rəhbərliyi ilə İnklüziv Ansambl, Kollektiv yaradıcılıq şöbəsinin müdiri Mustafa Mehmandarovun dirijorluğu ilə Kamera Orkestri müşayiət edib.
Qeyd edək ki, avqustun 3-dək davam edəcək musiqi bayramında Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, Rusiya, Avstriya, Qazaxıstan, Moldova, Niderland, Özbəkistan və Vyetnamdan gələn tanınmış musiqiçilər və rəqqaslar bir araya gəliblər.

The DOST Inclusive Development and Creativity Centre, operating under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population, participated for the first time in the 15th Gabala International Music Festival.
As part of the Festival, organised on the initiative of the Heydar Aliyev Foundation with the support of the Ministry of Culture, the Baku Academy of Music named after Uzeyir Hajibeyli, and Gilan, a sales exhibition featuring handicrafts created by the Centre’s beneficiaries, along with a concert programme, was held.
To promote an inclusive creative environment, festival participants were given the opportunity to purchase handicrafts produced at the Centre through the dostart.az online platform. The exhibition showcased nearly 100 works of art created by authors from vulnerable groups using a variety of artistic styles and techniques.
On the third day of the Festival, members of the Centre presented a concert programme at the Heydar Aliyev Congress Centre in Gabala.
Prior to the concert, the audience was informed about the Centre’s activities and its main areas of service. It was noted that the Centre, inaugurated on 22 October 2021 with the participation of President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, and Leyla Aliyeva, supports the development of the creative potential of individuals from vulnerable groups while enhancing their professional skills and employment opportunities.
As part of the concert programme, the Centre’s instructors and beneficiaries performed a specially prepared repertoire. The musicians were accompanied by the Inclusive Ensemble under the artistic direction of Honoured Artist Emil Afrasiyab, Deputy Head of the Centre’s Music Creativity Department, and by the Chamber Orchestra conducted by Mustafa Mehdamdarov, Head of the Collective Creativity Department.
The music festival, which continues until 3 August, has brought together renowned musicians and dancers from Azerbaijan, Germany, Russia, Austria, Kazakhstan, Moldova, the Netherlands, Uzbekistan, and Vietnam.