Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzi və filiallarında ötən dövrdə həssas qruplara aid 920 nəfərdən çox şəxsə xidmət göstərilib.
Onlardan 700 nəfərini əlilliyi olan şəxslər, o cümlədən müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslər, onların ailə üzvləri, digərlərini şəhid ailələrinin üzvləri, valideynlərini itirmiş və valideyn himayəsindən məhrum uşaqlar, aztəminatlı ailələrdən olan şəxslər təşkil edib.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə yaradılan və 2021-ci ilin oktyabr ayında açılışı olan bu müəssisə Cənubi Qafqazda ilk və ən böyük inklüziv yaradıcılıq və inkişaf məkanıdır.
Mərkəz, onun Bərdə və İsmayıllıdakı DOST Evi filallarında həssas qruplara aid şəxslərin təlimlər vasitəsilə yaradıcı potensialı, bacarıqları inkişaf etdirilir, həmçinin onların cəmiyyətə inteqrasiyasına dəstək göstərilir.
Hazırda Mərkəz və filiallarında 274 benefisiar 14 müxtəlif fəaliyyət istiqaməti üzrə təlimlərdə iştirak edərək bacarıqlarını inkişaf etdirir.

During the reporting period, more than 920 persons belonging to vulnerable groups were provided with services at the DOST Inclusive Development and Creativity Center and its branches under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population.
Of them, 700 were persons with disabilities, including those disabled due to war, and their family members. The others included members of martyr families, children who lost their parents and were deprived of parental care, and persons from low-income families.
Established on the initiative of First Vice-President Mehriban Aliyeva and inaugurated in October 2021, this institution is the first and largest inclusive creativity and development space in the South Caucasus.
At the Center and its DOST House branches in Barda and Ismayilli, the creative potential and skills of persons from vulnerable groups are developed through training, and support is provided for their integration into society.
Currently, 274 beneficiaries are participating in training across 14 different activity areas at the Center and its branches to develop their skills.