Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzində Novruz bayramına həsr olunmuş “Yeni gün” adlı bayram tədbiri keçirilib.
Əvvəlcə Mərkəzin təlimçi və benefisiarlarının müəssisənin yaradıcılıq studiyalarında müxtəlif mövzularda hazırladıqları əl işlərindən ibarət sərgi ilə tanışlıq olub. Sərgidə bədii oyma, floristika, təsviri incəsənət, xalçaçılıq, bədii tikmə və s. təbiqi sənət növlərində hazırlanan, Novruz bayramının atributlarını və ənənələrini əks etdirən yaradıcılıq nümunələri yer alıb.
Qeyd olunub ki, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə yaradılan Mərkəzdə hazırda həssas qruplara (şəhid ailələrinin üzvləri, müharibə ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslər, onların övladları, valideyn himayəsindən məhrum uşaqlar və b.) aid 159 benefisiarın müxtəlif fəaliyyət istiqamətləri üzrə bacarıqlarının inkişafına və cəmiyyətə inteqrasiyasına dəstək göstərilir. Benefisiarlar sosial-pedaqoji inkişaf və psixoloji dəstək xidmətləri ilə də təmin olunurlar.
Sonra Mərkəzin təlimçiləri (Teyyub Aslanov, Natiq Şirinov, Səməd Novruzov, Şəhriyar İmanov və b.) və benefisiarlarının (Müslüm Müslümzadə, Rəvanə Ağamirova Xatirə Hacıyeva, Kamal Gözəlov, Çingiz Mustafayev və b.) ifalarından ibarət konsert proqramı təqdim edilib, milli rəqslər, xalq və bəstəkar mahnıları, “Arşın mal alan” operettasından musiqi nömrələri ifa olunub. Musiqiçiləri dirijor Mustafa Mehmandarovun rəhbərliyi ilə İnklüziv Kamera Orkestri və Ansamblı müşayiət edib.
“Yeni gün” adlı konsert proqramında Mərkəzdə “İnklüziv DOST” altproqramı çərçivəsində fəaliyyət göstərən istedadlı könüllülər də bədii qiraət, rəqs, vokal və ifaçılıq qabiliyyətlərini nümayiş etdiriblər.

A holiday event titled “New Day”, dedicated to the Novruz holiday, was held at the DOST Center for Inclusive Development and Creativity under the Ministry of Labour and Social Protection of Population.
The event began with an exhibition of handicrafts created by the Center’s trainers and beneficiaries in its various creative studios. The exhibition featured works in artistic carving, floristry, visual arts, carpet weaving, embroidery, and other types of applied art, reflecting the attributes and traditions of Novruz.
It was noted that the Center, established on the initiative of First Vice-President Mehriban Aliyeva, currently supports the development of skills and social integration of 159 beneficiaries from vulnerable groups—including members of martyr families, individuals disabled in the war, their children, and children deprived of parental care. These beneficiaries also receive socio-pedagogical development and psychological support services.
The event continued with a concert program featuring performances by the Center’s trainers (Teyyub Aslanov, Natig Shirinov, Samed Novruzov, Shahriyar Imanov, and others) and beneficiaries (Muslum Muslumzade, Ravana Aghamirova, Khatira Hajiyeva, Kamal Gozalov, Chingiz Mustafayev, among others). The concert included national dances, folk and composed songs, and musical numbers from the operetta “Arshin Mal Alan”. The performers were accompanied by the Inclusive Chamber Orchestra and Ensemble under the direction of conductor Mustafa Mehmandarov.
Talented volunteers involved in the “Inclusive DOST” subprogram of the Center also showcased their skills in artistic recitation, dance, vocals, and instrumental performance during the “New Day” concert.