Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzinin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) çərçivəsində "Urban Expo" sərgi sahəsində təşkil olunmuş xüsusi pavilyonu işini yekunlaşdırıb.
Tədbirin sonuncu günündə də Mərkəzin pavilyonu həm yerli, həm də əcnəbi ziyarətçilərin böyük marağına səbəb olub. Sərgi iştirakçıları Mərkəzin təlimçi və benefisiarının hazırladıqları unikal əl işləri ilə yaxından tanış olub, həmçinin xalçaçılıq və bədii tikmə sənəti üzrə interaktiv master-klasda iştirak ediblər.
Ziyarətçilərə Mərkəzdə həssas qruplara aid şəxslərin yaradıcılıq potensialının üzə çıxarılması, onlara sosial-psixoloji dəstəyin göstərilməsi sahəsində reallaşdırılan layihələr barədə məlumat verilib.
Sessiya çərçivəsində pavilyonda inklüzivliyin təşviqi, həssas qruplardan olan şəxslərin yaradıcılığının tanıdılması məqsədilə müxtəlif proqramlar təşkil edilib.
Məqsəd Azərbaycanda inklüziv cəmiyyətin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən yenilikçi təşəbbüslər, dövlətin bu sahəyə diqqət və qayğısı, habelə əlilliyi olan şəxslərin sosial inteqrasiyası istiqamətində görülən işləri geniş ictimaiyyətə çatdırmaq olub.
Mərkəzin pavilyonu Azərbaycan incəsənəti, milli-mənəvi irsi və inklüziv dəyərlərinin beynəlxalq müstəvidə təbliği işinə mühüm töhfədir.

The special pavilion organized by the DOST Inclusive Development and Creativity Center, operating under the Ministry of Labour and Social Protection of Population, within the framework of the 13th session of the World Urban Forum (WUF13) at the “Urban Expo” exhibition area, has successfully completed its activities.
On the final day of the event, the Center’s pavilion continued to attract great interest from both local and foreign visitors. Exhibition participants closely explored unique handicrafts prepared by the Center’s instructors and beneficiaries and also took part in interactive master classes on carpet weaving and artistic embroidery.
Visitors were informed about the projects implemented by the Center aimed at revealing the creative potential of persons belonging to vulnerable groups and providing them with social and psychological support.
Within the framework of the session, various programs were organized at the pavilion to promote inclusiveness and showcase the creativity of persons from vulnerable groups.
The objective was to present to the wider public the innovative initiatives implemented in Azerbaijan for the development of an inclusive society, the state’s attention and support in this field, as well as the work carried out toward the social integration of persons with disabilities.
The Center’s pavilion has made a significant contribution to the promotion of Azerbaijani art, national and moral heritage, and inclusive values at the international level.