Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti işğaldan azad edilmiş ərazilərdə fəaliyyət göstərən bir qrup işəgötürən üçün Laçın rayonundakı "Zerti Aqro-Sənaye Parkı"nda yerləşən Heyvandarlıq Seleksiya Mərkəzinə və "LATIFA" Laçın tikiş fabrikinə infotur təşkil edib.
İnfotur hər iki müəssisədə sağlam və təhlükəsiz əmək şəraitinin yaradılması üçün görülmüş işlər barədə iştirakçıların əyani tanış olmaları, işğaldan azad edilmiş ərazilərdəki iş yerlərində əməyin mühafizəsi qaydalarının tətbiqi və bu sahədə tətbiq olunan qabaqcıl təcrübə ilə bağlı maarifləndirmə məqsədi daşıyıb.
Qeyd edilən müəssisələrdə əməyin mühafizəsinin idarə olunması sistemi, iş yerlərində risklərin qiymətləndirilməsi, fərdi mühafizə vasitələrinin tətbiqi, yeni dövlət standartlarının icrası və s. barədə infotur iştirakçılarına ətraflı məlumat verilib.
Bildirilib ki, Xidmət işğaldan azad olunmuş ərazilərdə əməyin mühafizəsi və əmək hüquqlarına dair ardıcıl maarifləndirmə tədbirləri həyata keçirir. Bu tədbirlərdə əmək müqavilələrinin qanunvericiliyə uyğun bağlanması, sağlam və təhlükəsiz əmək şəraitinin təmin edilməsi, əməyin mühafizəsi üzrə yeni dövlət standartlarının tətbiqi, eləcə də mina təhlükəsizliyi qaydaları ilə bağlı ətraflı məlumatlar verilir.

The State Labor Inspectorate Service under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population organized an infotour for a group of employers operating in the liberated territories, visiting the Livestock Breeding Centre located in the “Zerti Agro-Industrial Park” in the Lachin, and the “LATIFA” Lachin sewing factory.
The infotour aimed to familiarize participants with the measures implemented at both enterprises to ensure healthy and safe working conditions, as well as to enhance their understanding of the application of occupational safety and health regulations in workplaces in the liberated territories and the best practices applied in this field.
The participants were provided with detailed information on the occupational safety and health management system in place at the enterprises, workplace risk assessment procedures, the use of personal protective equipment, the implementation of new state standards, and other related matters.
It was noted that the Service carries out consistent educational activities on labor protection and labor rights in the liberated territories. These activities provide detailed information on concluding employment contracts in accordance with legislation, the provision of healthy and safe working conditions, the implementation of new state standards for labor protection, as well as mine safety regulations.