Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) ilə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi arasında əməkdaşlıq çərçivəsində növbəti peşə hazırlığı kursu təşkil edilib.
Humanitar minatəmizləmə əməliyyatlarında iştirakı nəzərdə tutulan yeni müdavimlər üçün ANAMA tərəfindən “Humanitar Minatəmizləmə” və “Döyüş sahəsinin təmizlənməsi” təlimləri keçirilib.
Keçirilən nəzəri və praktiki təlimlərin əsas məqsədi təlimlərə cəlb edilmiş müdavimlərə humanitar minatəmizləmə və döyüş sahəsinin təmizlənməsi üzrə bilik və bacarıqların öyrədilməsidir.
Qeyd edilmiş təlimlərlə birgə Dövlət Məşğulluq Agentliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində müdavimlərə “Həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi mühəndisliyi” mövzusu üzrə hazırlıq kursları da təşkil edilib. Kursa 48 müdavim cəlb edilib.
Müdavimlərlə texniki standartlar və təhlükəsizlik, ilkin yardımın əsasları, zərərçəkmişin təxliyəsi, təhlükənin idarə olunması, texniki təhlükəsizlik qaydaları kimi biliklər paylaşılıb.
Bununla da ANAMA ilə Dövlət Məşğulluq Agentliyinin əməkdaşlığı çərçivəsində təşkil olunan kurslara cəlb edilən müdavimlərin sayı 243-ə çatıb.
Qeyd edək ki, həmin şəxslər artıq işğaldan azad edilmiş ərazilərdə icra edilən humanitar minatəmizləmə fəaliyyətində iştirak edərək, ərazilərin mina və müharibənin digər partlayıcı qalıqlarından təmizlənməsi əməliyyatlarına öz töhfələrini verirlər.

Within the framework of cooperation between the Azerbaijan National Agency for Mine Action (ANAMA) and the State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population, another vocational training course was organized.
ANAMA conducted “Humanitarian Demining” and “Battle Area Clearance” training sessions for new trainees expected to participate in humanitarian mine clearance operations.
The main goal of the theoretical and practical training was to teach the trainees knowledge and skills in humanitarian demining and battle area clearance.
Along with these sessions, as part of the cooperation with the State Employment Agency, training courses on “Safety Engineering of Life Activities” were also organized. A total of 48 trainees participated in the course.
The trainees were trained in technical standards and safety, first aid basics, casualty evacuation, risk management, and technical safety rules.
As a result, the total number of trainees involved in the courses organized within the cooperation between ANAMA and the State Employment Agency has reached 243.
It should be noted that these individuals are already contributing to humanitarian mine clearance operations in the liberated territories, helping to clear areas of mines and other explosive remnants of war.