Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən bu ilin ötən dövrü ərzində daha 1336 nəfər işsiz və işaxtaran şəxs əmək bazarının tələblərinə uyğun peşələr üzrə hazırlıq kurslarına cəlb olunub.
Onlardan 525 nəfər üçün Agentliyin Bakı, Gəncə, Göyçay, Qarabağ Peşə Hazırlığı Mərkəzlərində və Naxçıvan Peşə Hazırlığı Mərkəzində, 811 nəfər üçün özəl tədris müəssisələrində kurslar təşkil olunub.
Kurslar əsasən mühasib, dərzi, frontend developer, yanacaqdoldurma stansiyalarının operatoru, insan resursları mütəxəssisi, kompüter operatoru, təchizat üzrə agent və s. istiqamətlər üzrədir.
İşəgötürənlərlə əməkdaşlıq edilməklə təşkil olunan, müdavimlərə peşələrlə bağlı nəzəri və praktiki biliklərin tədris edildiyi kursları uğurla başa vuran şəxslərin işlə təminatı da həyata keçirilir.

During the reporting period of this year, the State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population engaged another 1336 unemployed and job-seeking individuals in vocational training courses aligned with labour market demands.
Of them, courses were organised for 525 persons at the Agency’s Vocational Training Centres in Baku, Ganja, Goychay, Karabakh and at the Nakhchivan Vocational Training Centre, while 811 persons attended courses at private educational institutions.
The courses mainly cover such fields as accountant, tailor, frontend developer, fuel station operator, human resources specialist, computer operator, procurement agent, and others.
Organised in cooperation with employers, the courses provide participants with theoretical and practical knowledge related to their professions, and employment of those who successfully complete the training is also ensured.