Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən daha 1009 nəfər işsiz və işaxtaran şəxs əmək bazarının tələblərinə uyğun peşələr üzrə hazırlıq kurslarına cəlb edilib.
Onlardan 261 nəfəri üçün Agentliyin Bakı, Gəncə, Göyçay, Qarabağ Peşə Hazırlığı Mərkəzlərində, 748 nəfəri üçün özəl tədris müəssisələrində kurslar təşkil olunub.
Kurslarda müdavimlərə data analitik, insan resursları mütəxəssisi, mühasib, qrafik dizayner, sığorta agenti, yanacaqdoldurma stansiyalarının operatoru, qənnadçı, şirniyyatçı və s. peşələr üzrə bilik və bacarıqlar öyrədilir.
İşəgötürənlərlə əməkdaşlıq edilməklə təşkil olunan kursları uğurla başa vuran şəxslərin işlə təminatına da dəstək göstəriləcək.

The State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population has engaged an additional 1,009 unemployed and job-seeking individuals in vocational training courses aligned with labour market demands.
Of these, courses have been organized for 261 individuals at the Agency’s Vocational Training Centers in Baku, Ganja, Goychay, and Karabakh, while 748 individuals have been enrolled in courses at private training institutions.
Participants in the courses are provided with knowledge and skills in professions such as data analyst, human resources specialist, accountant, graphic designer, insurance agent, fuel station operator, confectioner, pastry chef, and others.
The courses are organized in cooperation with employers, and support will be provided to ensure employment opportunities for those who successfully complete the training.