Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi işaxtaran və işsiz şəxslərin əmək bazarının tələblərinə uyğun peşə bacarıqları qazanmalarına dəstək məqsədilə peşə hazırlığı kurslarının təşkilini davam etdirir.
Bu ilin ötən dövründə Agentlik 10851 şəxs üçün peşə hazırlığı kursları təşkil edib. İlin sonunadək qurum tərəfindən daha 6650 şəxsin bu kurslara cəlb olunması nəzərdə tutulur.
Peşə hazırlığı istiqamətləri müasir əmək bazarının inkişaf tendensiyaları nəzərə alınmaqla müəyyən edilir. Bu baxımdan kurslar ənənəvi peşə istiqamətləri ilə yanaşı, data analitikası, proqramlaşdırma, kibertəhlükəsizlik, rəqəmsal marketinq, bərpa olunan enerji texnologiyaları və s. kimi müasir və gələcək üçün perspektivli istiqamətlər üzrə də təşkil olunur.
Bu yanaşma əmək bazarında dəyişən tələblərə uyğun olaraq vətəndaşların yeni bacarıqlar əldə etmələrinə, onların rəqabət qabiliyyətinin və məşğulluq imkanlarının artırılmasına xidmət edir.

The State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population continues to organise vocational training courses to support jobseekers and unemployed people in acquiring professional skills that meet the requirements of the labour market.
During the period that has passed this year, the Agency has organised vocational training courses for 10,851 people. By the end of the year, the institution plans to enrol an additional 6,650 people in these courses.
Vocational training areas are determined taking into account current labour market development trends. In this regard, alongside traditional vocational fields, courses are also organised in modern and promising areas such as data analytics, programming, cybersecurity, digital marketing, renewable energy technologies and others.
This approach aims to help citizens acquire new skills in line with changing labour market requirements, increase their competitiveness and expand their employment opportunities.