Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən "Məktəbli Gənclərin İnkişafı Yay Düşərgəsi” təşkil olunub.
Beş gün davam edəcək düşərgəyə əvvəlcədən qeydiyyatdan keçərək seçim mərhələsini uğurla tamamlamış 7-9-cu sinif şagirdlərindən ibarət 100 məktəbli cəlb olunub. Onların arasında himayədar ailələrdə yerləşdirilmiş uşaqlar da var.
Düşərgənin açılışı tədbirində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Hasil Abbasov, Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Tahir Məmmədov, millət vəkilləri Könül Nurullayeva və Göydəniz Qəhrəmanov, aidiyyəti qurumların, tərəfdaş təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.
Hasil Abbasov məktəb dövrünün gənclərin maraq və bacarıqlarının formalaşdığı, gələcək təhsil və peşə seçimlərinin əsasının qoyulduğu ən mühüm mərhələlərdən biri olduğunu deyib. O, bu düşərgənin iştirakçıların əmək bazarının müasir tələbləri barədə məlumat əldə etmələrinə, liderlik, ünsiyyət, komanda işi və digər vacib bacarıqlarını inkişaf etdirmələrinə imkan yaradacağını vurğulayıb.
Bu təşəbbüsün gənclərin gələcək məşğulluq potensialının gücləndirilməsinə və insan kapitalının inkişafına xidmət etdiyi bildirilib. Digər çıxış edənlər məktəbli gənclərin gələcək peşə və karyera seçimində erkən istiqamətləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu istiqamətdə həyata keçirilən təşəbbüslərin gənclərin gələcək inkişafına mühüm töhfə verdiyini diqqətə çatdırıblar.
Düşərgə çərçivəsində iştirakçılar üçün karyera planlaması, gələcəyin peşələri, əmək bazarının tələbləri, peşə və ixtisas seçimi, liderlik, komanda işi, ünsiyyət bacarıqları, şəxsi inkişaf və digər mövzular üzrə təlimlər, seminarlar, interaktiv sessiyalar və praktiki fəaliyyətlər təşkil olunacaq.
Eyni zamanda məktəblilərin öz maraq və bacarıqlarını daha yaxından tanımaları, müxtəlif peşələr və fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat əldə etmələri məqsədilə müxtəlif maarifləndirici və inkişafyönümlü fəaliyyətlər həyata keçiriləcək.

The State Employment Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population has organized a "School Youth Development Summer Camp".
The Ministry of Labor and Social Protection of the Population's State Employment Agency has arranged a " School Youth Development Summer Camp."
100 schoolchildren from grades 7-9 who have successfully completed the selection stage by registering in advance have been involved in the five-day camp. Among them are children placed in foster families.
The Chairman of the Board of the State Employment Agency Hasil Abbasov, the Head of the Shamakhi District Executive Power Tahir Mammadov, MPs Konul Nurullayeva and Goydeniz Gahramanov, as well as representatives from relevant institutions and partner organizations attended the camp's opening ceremony.
Hasil Abbasov said that the school period is one of the most important stages in which the interests and skills of young people are formed, and the foundation for future educational and professional choices is laid. He emphasized that this camp will allow participants to obtain information about the modern requirements of the labor market, develop leadership, communication, teamwork and other important skills.
This initiative is designed to enhance the future job prospects of youth and cultivate human capital. Other speakers highlighted the significance of early direction for students in selecting their prospective profession and career, and pointed out that the initiatives undertaken in this area greatly impact the future growth of youth.
Within the framework of the camp, trainings, seminars, interactive sessions and practical activities will be organized for participants on career planning, professions of the future, labor market requirements, choice of profession and specialty, leadership, teamwork, communication skills, personal development and other topics.
Simultaneously, different educational and development-oriented activities will be carried out in order for schoolchildren to better understand their interests and skills, and to obtain information about various professions and fields of work.
At the conclusion of the five-day program, certificates will be awarded to the attendees of the camp.