Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun (DSMF) gəlirləri bu ilin birinci yarımilində proqnozla müqayisədə 7 faiz və ya 244 mln. manat çox olmaqla 3 mlrd. 963 mln. manat təşkil edib.
Fondun gəlirləri tərkibində məcburi dövlət sosial sığorta daxilolmaları həmin dövrdə proqnoza nisbətən 8 faiz və ya 237 mln. manat artaraq 3 mlrd. 146 mln. manat olub.
Cari ilin 6 ayında DSMF-nin xərcləri 3 mlrd. 744 mln. manat təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 9,5 faiz və ya 324 mln. manat çoxdur.

The income of the State Social Protection Fund under the Ministry of Labour and Social Protection of Population in the first half of this year amounted to 3 billion 963 million manats, which is 7 percent or 244 million manats more than the forecast.
As part of the Fund's income, mandatory state social insurance receipts increased by 8 percent or 237 million manats compared to the forecast during the same period and amounted to 3 billion 146 million manats.
In the 6 months of the current year, the State Social Protection Fund expenses amounted to 3 billion 744 million manats, which is 9,5 percent or 324 million manats more than the corresponding period of the previous year.