Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin "e-sosial" portalında vətəndaşlara xidmət keyfiyyətinin artırılması məqsədilə süni intellekt əsaslı “iDost” rəqəmsal köməkçi xidməti istifadəyə verilib.
Platformanın əsas səhifəsində yerləşən “iDost” bölməsi vasitəsilə vətəndaşlar saytın menyusunda axtarış aparmadan, sadəcə istəklərini yazmaqla müvafiq elektron xidmətlərə birbaşa keçid edə və ya həmin xidmətlər barədə ətraflı məlumatlana bilirlər. Məsələn, “Pensiyamı yoxlamaq istəyirəm” və ya “Elektron arayış almalıyam” kimi sorğular əsasında süni intellekt istifadəçini saniyələr ərzində uyğun xidmətə yönləndirir.
“iDost” vətəndaşların pensiya təminatı, sosial ödənişlər, əlillik, arayışların əldə olunması və digər sosial xidmətlərlə bağlı suallarını operativ şəkildə cavablandırmaq imkanına malikdir. İstifadəçilər suallarını sərbəst formada yazaraq lazımi məlumatları və xidmət linklərini əldə edə bilirlər.
Sistemin mühüm üstünlüklərindən biri vətəndaşlarla qarşılıqlı əlaqə mexanizminin mövcudluğudur. Süni intellektin təqdim etdiyi cavabların keyfiyyətinin artırılması məqsədilə xüsusi qiymətləndirmə funksiyası yaradılıb. İstifadəçilər cavabları ulduzlarla qiymətləndirə, həmçinin rəy və təkliflərini bölüşərək sistemin daha da təkmilləşdirilməsinə töhfə verə bilərlər.

An artificial intelligence–based digital assistant service, “iDost”, has been launched on the e-Social portal of the Ministry of Labour and Social Protection of the Population to improve the quality of services provided to citizens.
Through the “iDost” section located on the platform’s main page, citizens can directly access relevant electronic services or obtain detailed information about them simply by typing their requests, without searching through the site menu. For example, based on queries such as “I want to check my pension” or “I need to obtain an electronic certificate”, the artificial intelligence directs users to the appropriate service within seconds.
“iDost” is capable of promptly answering citizens’ questions related to pension provision, social payments, disability, obtaining certificates, and other social services. Users can freely type their questions and receive the necessary information and service links.
One of the key advantages of the system is the presence of an interactive communication mechanism with citizens. In order to improve the quality of responses provided by the artificial intelligence, a special evaluation function has been created. Users can rate the answers with stars and share their feedback and suggestions, thereby contributing to the further improvement of the system.