Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzi ilə Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasının Birinci xanımının Ofisi arasında sosial cəhətdən həssas qruplara aid şəxslərə xidmətlərin göstərilməsi sisteminin inkişafı sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Sənədin imzalanması üçün keçirilən onlayn görüşdə əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Hidayət Abdullayev Azərbaycanla Efiopiya arasında münasibətlərinin inkişafını, əməkdaşlığın sosial sahəni də əhatə etməsinin önəmini qeyd edib.
O, 2021-ci ilin oktyabr ayında Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyevanın iştirakı ilə açılışı olan DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzinin inklüziv cəmiyyətin inkişafında mühüm rolunu vurğulayıb. Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə yaradılan Mərkəzin fəaliyyəti barədə məlumat verilib. Müəssisədə əlilliyi olan şəxslər, valideyn himayəsindən məhrum uşaqlar, şəhid ailələrinin üzvləri və digər həssas qrupların yaradıcı potensialının inkişaf etdirilməsi üçün aparılan işlər diqqətə çatdırılıb.
Mərkəzin Bakının ev sahibliyi etdiyi COP29, WUF13, habelə müxtəlif ölkələrdə keçirilən mötəbər beynəlxalq tədbirlərdə də inklüziv yaradıcılıq nümunələrini dünyaya nümayiş etdirdiyi qeyd olunub. Ölkəmizin inklüziv yaradıcılıq və inkişaf təcrübəsini bu gün efiopiyalı tərəfdaşlarımızla da bölüşməyə hazır olduğumuz, yeni Anlaşma Memorandumunun bu istiqamətdə önəmli addım olduğu bildirilib.
Efiopiyanın Birinci xanımının Ofisinin direktoru xanım Menbere Gebreal ikitərəfli əlaqələrin inkişafı üçün aparılan işlərdən məmnunluğunu bildirib. O, Ofis tərəfindən həssas qruplarla bağlı görülən işlərə dair məlumat verib. Bu görüşün ikitərəfli əməkdaşlığın genişlənməsi üçün əhəmiyyətini vurğulayıb.
Sonra Hidayət Abdullayev və xanım Menbere Gebreal qarşılıqlı maraq kəsb edən məsələlər üzrə ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafı üçün çərçivənin yaradılması məqsədi daşıyan Anlaşma Memorandumunu imzalayıblar.
Sənəddə həssas qrupların yaradıcılıq potensialının üzə çıxarılması və inkişaf etdirilməsi üçün xidmətlərin inkişafı, xüsusi qayğıya ehtiyac duyan uşaqların ümumi təhsil mühitinə inteqrasiyası məqsədilə proqramların hazırlanması və həyata keçirilməsi, bu kateqoriyaya aid şəxslərlə işləyən müəllim və mütəxəssislər üçün təlim, ixtisasartırma və tədris proqramlarının hazırlanması, həssas qruplar üçün şəraitin yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş qanunvericilik təşəbbüsləri üzərində işin aparılması və s. sahələr üzrə əməkdaşlıq istiqamətləri əksini tapır.

A Memorandum of Understanding on cooperation in the development of service systems for socially vulnerable groups was signed between the DOST Inclusive Development and Creativity Centre under the Ministry of Labour and Social Protection of Population and the Office of the First Lady of the Federal Democratic Republic of Ethiopia.
During the online signing ceremony, Deputy Minister Hidayat Abdullayev highlighted the growing relations between Azerbaijan and Ethiopia and stressed the importance of extending cooperation to the social sphere.
He noted the significant role of the DOST Inclusive Development and Creativity Centre, inaugurated in October 2021 with the participation of President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and Leyla Aliyeva, in promoting an inclusive society. Information was provided about the Centre’s activities and its efforts to develop the creative potential of persons with disabilities, children deprived of parental care, family members of martyrs and other vulnerable groups.
It was also noted that the Centre has showcased examples of inclusive creativity at major international events, including COP29, WUF13 and other prestigious gatherings abroad. Azerbaijan’s experience in inclusive development and creativity is ready to be shared with Ethiopian partners, and the new Memorandum represents an important step in this direction.
Ms Menbere Gebreal, Director of the Office of the First Lady of Ethiopia, expressed satisfaction with efforts to strengthen bilateral relations and provided information about initiatives implemented for vulnerable groups. She emphasised the significance of the meeting for expanding cooperation.
The Memorandum was subsequently signed by Hidayat Abdullayev and Ms Menbere Gebreal.
The document outlines cooperation in areas including the development of services aimed at identifying and enhancing the creative potential of vulnerable groups, designing and implementing programmes to integrate children with special care needs into mainstream education, preparing training and professional development programmes for teachers and specialists working with these groups, and developing legislative initiatives to improve conditions for vulnerable populations.