Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyi bu ilin yanvar-avqust aylarında əlilliyi olan 90 min şəxsi reabilitasiya xidmətləri ilə təmin edib.
Onlardan 49,8 mininə ambulator, 21,1 mininə stasionar və icma əsaslı, digərlərinə səyyar və onlayn formada, sosial-psixoloji, ippoterapiya istiqamətləri üzrə reabilitasiya xidmətləri göstərilib.
Son illər Agentliyin reabilitasiya müəssisələrində ənənəvi üsullarla yanaşı, qabaqcıl dünya təcrübəsinə uyğun reabilitasiya metodları (robotik, sosial-psixoloji reabilitasiya, yoqa, rəqs terapiyası, hippoterapiya və s.) də tətbiq edilir.
Habelə əlilliyi olan şəxslərə stasionar və ambulator xidmətlərlə yanaşı, icma əsaslı, telereabilitasiya, səyyar formalarda da reabilitasiya xidmətləri göstərilir.

The State Medical-Social Expertise and Rehabilitation Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population provided 90,000 persons with disabilities with rehabilitation services during January–August of this year.
Of them, 49.8 thousand received outpatient services, 21.1 thousand received inpatient and community-based services, while the others benefited from mobile and online services, as well as socio-psychological and hippotherapy rehabilitation services.
In recent years, along with traditional methods, advanced rehabilitation practices in line with international experience (robotic rehabilitation, socio-psychological rehabilitation, yoga, dance therapy, hippotherapy, etc.) have been applied in the Agency’s rehabilitation institutions.
Furthermore, in addition to inpatient and outpatient services, community-based, telerehabilitation, and mobile forms of rehabilitation services are also provided to persons with disabilities.