Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Əmək Bazarı və Sosial Müdafiə Məsələləri üzrə Milli Observatoriyaya mediatur olub.
Milli Observatoriyanın fəaliyyəti ilə tanış olan media nümayəndələri qurumun Qiymətləndirmə Mərkəzində Nazirliyin tabeliyində olan qurumlarda vakant vəzifələrin tutulması məqsədilə keçirilən müsabiqələrin imtahan mərhələsini izləyiblər.
Onlara imtahanların təşkili prosesində tətbiq olunan qiymətləndirmə mexanizmləri və şəffaflıq prinsipləri barədə məlumat verilib.
Jurnalistlər daha sonra Milli Observatoriyanın Təlim və İnkişaf Mərkəzində olub, buradakı təlim prosesini izləyiblər. Cari ilin 5 ayı ərzində Mərkəzdə 2700-dən çox əməkdaş üçün funksional və yumşaq bacarıqlar üzrə 93 mövzuda 140 təlimin təşkil olunduğu bildirilib.
Qeyd olunub ki, təlimlərin əsas məqsədi əməkdaşların peşəkar inkişafına, idarəetmə və kommunikasiya bacarıqlarının gücləndirilməsinə yönəlib.
Mediatur zamanı iştirakçılar həmçinin Milli Observatoriyada əmək bazarının monitorinqi və sosial müdafiə sahəsində aparılan tədqiqatlar barədə məlumatlandırılıblar.

A media tour was organized to the National Observatory for Labour Market and Social Protection Affairs, which operates under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population.
Representatives of the media familiarized themselves with the activities of the National Observatory and observed the examination stage of competitions conducted at the Observatory’s Assessment Centre for filling vacant positions in institutions subordinate to the Ministry.
They were informed about the assessment mechanisms and transparency principles applied in organizing the examinations.
The journalists then visited the National Observatory’s Training and Development Centre and observed the training process. It was reported that during the first five months of the current year, the Centre organized 140 training sessions on 93 topics related to functional and soft skills for more than 2,700 employees.
It was noted that the primary objective of these trainings is to support the professional development of employees and strengthen their management and communication skills.
During the media tour, participants were also informed about labour market monitoring and research conducted by the National Observatory in the field of social protection.