Əmək Məcəlləsinə əsasən işçi ilə işəgötürən arasında bağlanan əmək müqaviləsi onların əmək münasibətlərinin hüquqi əsasını təşkil edir. Əmək müqaviləsi ilə işləməyən işçinin əmək və gələcək sosial təminat hüquqları da yaranmır.
Çünki işçi yalnız əmək müqaviləsi ilə çalışdıqda:
- qanunvericiliklə müəyyən edilmiş minimum məbləğdən az olmayan əməkhaqqı almaq,
- iş vaxtından artıq işlədikdə, həmçinin gecə vaxtı işə cəlb olunduqda əlavə əməkhaqqı almaq,
- sağlam və təhlükəsiz əmək şəraitində çalışmaq,
- sosial sığorta sistemində iştirak etmək və gələcəkdə pensiya hüququ qazanmaq,
- məzuniyyət hüququndan istifadə etmək
və digər təminatlara sahib olur.
İşçi əmək fəaliyyəti zamanı əmək şəraiti, əmək funksiyası, iş vaxtı, əməkhaqqı və ya digər şərtlərlə razı olmadıqda, onların dəyişdirilməsi üçün işəgötürənə müraciət də edə bilər.
Bu zaman Əmək Məcəlləsinə əsasən, əmək müqaviləsinin şərtləri tərəflərin qarşılıqlı razılığı ilə dəyişdirilə bilər.

According to the Labour Code, an employment contract concluded between an employee and an employer constitutes the legal basis of their labour relations. An employee who does not work under an employment contract does not acquire labour and future social security rights.
This is because only when working under an employment contract does an employee have the right to:
If an employee does not agree with the labour conditions, labour function, working hours, wages or other terms during their employment activity, they may apply to the employer for their modification.
In this case, according to the Labour Code, the terms of the employment contract may be changed by mutual agreement of the parties.