Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev Mentorluq Proqramı çərçivəsində dördüncü “Yüksəliş” müsabiqəsinin qalibləri Nicat Qocayev və Eyyub Fətəliyev ilə görüş keçirib.
Müsabiqə qaliblərini təbrik edərək onlara gələcək fəaliyyətlərində yeni uğurlar arzulayan nazir qaliblərin peşəkar potensialının inkişafına dəstək göstərilməsi, təcrübə imkanlarını artırmaları üçün Nazirlik tərəfindən zəruri şərait yaradılacağını qeyd edib.
A.Əliyev ölkənin sosial-iqtisadi həyatına yeni nəsil peşəkarların qazandırılmasında Mentorluq Proqramının önəmini, qaliblərin bilik və təcrübələrindən gələcəkdə daha səmərəli istifadə üçün də dəstək olacağını bildirib.
Son illər əmək, məşğulluq, sosial müdafiə sahələrində aparılan ardıcıl islahatlar, sosial müdafiə və aktiv məşğulluq proqramları, DOST konsepsiyası barədə müsabiqə qaliblərinə məlumat verilib. Sosial sahədə innovativ yanaşmaların, rəqəmsal həllərin geniş tətbiqi işləri, sosial hədəflər diqqətə çatdırılıb.
Qaliblər Mentorluq Proqramı çərçivəsində karyera hədəflərini daha dəqiq müəyyənləşdirmək imkanı qazandıqlarını və gələcək fəaliyyətlərində sosial layihələrə daha çox töhfə verməyə çalışacaqlarını bildiriblər.
“Yüksəliş” müsabiqəsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 26 iyul 2019-cu il tarixində imzaladığı Sərəncamla təsis olunub. Müsabiqə qalibləri mentorlar tərəfindən birillik fərdi inkişaf planı və özünüinkişaf üçün 20 min manat məbləğində pul mükafatı əldə edirlər.
Sayca beşinci “Yüksəliş” müsabiqəsinin keçirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən 18 dekabr 2024-cü il tarixində müvafiq Sərəncam imzalanıb.

Minister of Labour and Social Protection of Population Anar Aliyev held a meeting with the winners of the fourth "Yüksəliş" competition, Nijat GoJayev and Eyyub Fataliyev, within the framework of the Mentorship Program.
Congratulating the winners and wishing them further success in their future activities, the Minister emphasized that the Ministry would provide the necessary conditions to support the professional potential development of the winners and increase their opportunities for gaining experience.
A.Aliyev highlighted the importance of the Mentorship Program in contributing to the social and economic life of the country by preparing the next generation of professionals. He also mentioned that support would be provided to more effectively utilize the knowledge and experience of the winners in the future.
Information was provided to the competition winners about recent reforms in the fields of labour, employment, and social protection, as well as social protection and active employment programs, and the DOST concept. The application of innovative approaches and digital solutions in the social sector and the social goals were also emphasized.
The winners shared that through the Mentorship Program, they have gained the opportunity to define their career goals more precisely and are determined to contribute more to social projects in their future endeavors.
The "Yüksəliş" competition was established by a decree signed by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, on July 26, 2019. The winners of the competition receive a one-year individual development plan and a financial award of 20000 AZN for self-development from their mentors.
A decree on the organization of the fifth "Yüksəliş" competition was signed by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, on December 18, 2024.