2025-ci ilin sosial göstəriciləri
Yazılı və e-qaydada, “142” Çağrı mərkəzi və sosial şəbəkələr vasitəsilə edilmiş 2,1 milyon vətəndaş müraciəti cavablandırılıb.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və qurumlarında ötən il 1,9 milyon vətəndaşın qəbulu həyata keçirilib.
Onlardan 200 minə yaxın şəxs Nazirliyin Aparatının və qurumlarının, yerli bölmələrin rəhbər şəxsləri tərəfindən, 1,7 milyon şəxs Nazirliyin Aparatının və qurumlarının, yerli bölmələrin Qəbul otaqlarında və DOST mərkəzlərində qəbul edilib.
Həmçinin 2025-ci ildə 2,1 milyon (o cümlədən yazılı və e-qaydada 532 min, sosial şəbəkələr üzərindən 85 min, “142” Çağrı mərkəzi vasitəsilə 1,5 milyon) vətəndaş müraciəti cavablandırılıb.
Müraciətlər qanunvericiliyə uyğun şəkildə araşdırılaraq cavablandırılıb, sorğu xarakterli müraciətlərlə bağlı izahatlar verilib.

Social indicators of 2025
A total of 2.1 million citizen applications submitted in written and electronic form, via the “142” Call Center, and through social networks were responded to.
Last year, 1.9 million citizens were received at the Ministry of Labour and Social Protection of the Population and its institutions.
Of these, nearly 200 thousand people were received by senior officials of the Ministry’s Apparatus, its institutions, and local units, while 1.7 million people were received in the reception offices of the Ministry’s Apparatus, its institutions, local units, and at DOST centers.
In addition, in 2025, 2.1 million citizen applications (including 532 thousand in written and electronic form, 85 thousand via social networks, and 1.5 million through the “142” Call Center) were responded to.
The applications were reviewed and answered in accordance with legislation, and explanations were provided regarding inquiry-type applications.