Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST Agentliyi və Sosial Xidmətlər Agentliyinin nümayəndələrindən ibarət heyət Avropa Sosial Şəbəkəsinin 34-cü Avropa Sosial Xidmətlər Konfransında iştirak edir.
Maltanın Valletta şəhərində “Körpülərin qurulması – Sosial xidmətlərə beynəlxalq baxış” mövzusunda keçirilən konfransın məqsədi rəqəmsal transformasiya, sosial inklüzivlik, inteqrasiya olunmuş qayğı modelləri istiqamətində qlobal çağırışların müzakirə edilməsi, sosial xidmətlər sahəsində əldə edilən yeniliklərlə bağlı təcrübə mübadilələrinin aparılmasıdır.
Tədbir çərçivəsində DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov və Sosial Xidmətlər Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Vüqar Behbudov Avropa Sosial Şəbəkəsinin baş icraçı direktoru Alfonso Lara Montero, habelə müxtəlif ölkələrdən olan təşkilatların rəhbər şəxsləri ilə görüşlər keçirib.
Görüşlər zamanı Azərbaycanda son illər aparılan sosial islahatların nailiyyətləri, DOST modelinin üstünlükləri və uğurları diqqətə çatdırılıb. Habelə ölkəmizdə sosial xidmətlər sisteminin qabaqcıl beynəlxalq təcrübə əsasında inkişaf etdirilməsi istiqamətində atılan addımlar, həssas əhali qrupları ilə bağlı sosial dəstək tədbirləri barədə məlumat verilib, fikir mübadiləsi aparılıb.
Konfrans çərçivəsində keçirilən layihə forumunda Fərid Məmmədov Vahid Əlaqələndirmə Mərkəzlərinin fəaliyyətinə dair “Şərəflə xidmət edir, qayğı ilə birləşirik” adlı təqdimatla çıxış edib.
Qeyd edilən mərkəzlərdə şəhid ailələri, müharibə ilə əlaqədar xəsarət almış hərbi qulluqçular və əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərə 6 istiqamət üzrə 26 xidmətin "bir pəncərə"dən təqdim edildiyi, bu xidmətlərdən vətəndaş məmnunluğunun 98,7 faiz olduğu vurğulanıb.
Qeyd edək ki, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki DOST Agentliyi 2021-ci ildən, Sosial Xidmətlər Agentliyi və Dövlət Məşğulluq Agentliyi 2023-cü ildən Avropa Sosial Şəbəkəsinin üzvüdürlər.
DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov 2021-ci ilin mart ayından bu təşkilatın Şura üzvü, 2023-cü ilin dekabr ayından isə Himayədarlar Şurasının üzvü seçilib.

A delegation consisting of representatives from the DOST Agency and the Social Services Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population is participating in the 34th European Social Services Conference of the European Social Network.
The conference, held in Valletta, Malta under the theme “Building Bridges – International Perspectives on Social Services”, aims to discuss global challenges related to digital transformation, social inclusion, and integrated care models, as well as exchange experience regarding innovations in the field of social services.
Within the framework of the event, Chairman of the Board of the DOST Agency Farid Mammadov and Chairman of the Board of the Social Services Agency Vugar Behbudov held meetings with Alfonso Lara Montero, Chief Executive Officer of the European Social Network, as well as heads of organisations from various countries.
During the meetings, information was provided about the achievements of social reforms carried out in Azerbaijan in recent years, the advantages and successes of the DOST model, and measures taken to develop the social services system in the country based on advanced international experience. Views were also exchanged on social support measures for vulnerable population groups.
At the project forum held within the conference, Farid Mammadov delivered a presentation titled “Serving with Honour, United with Care” on the activities of the Unified Coordination Centres.
It was emphasised that the centres provide 26 services in 6 areas through a “one-stop shop” system to martyr families, military personnel injured during the war, and persons with disabilities, with a citizen satisfaction rate of 98.7 percent.
It should be noted that the DOST Agency under the Ministry has been a member of the European Social Network since 2021, while the Social Services Agency and the State Employment Agency became members in 2023.
Farid Mammadov, Chairman of the Board of the DOST Agency, has served as a Board Member of the organisation since March 2021 and has been a member of its Supervisory Board since December 2023.