Bərabər Əməkhaqqı üzrə Beynəlxalq Koalisiyanın (EPIC) rəsmi saytında son illər Azərbaycanda əmək qanunvericiliyinin beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə təkmilləşdirilməsi, əmək münasibətlərində gender bərabərliyinin dolğun təminatı üçün aparılan islahatlara dair məlumat dərc edilib.
Məlumatda cinsindən asılı olmayaraq eyni və ya bərabər dəyərli müxtəlif işi yerinə yetirən işçilərə bərabər əməkhaqqı ödənilməsi ilə bağlı son vaxtlar milli qanunvericilikdə edilmiş dəyişiklik xüsusi vurğulanır. Bu addımın gender əsaslı bərabərsizliklərin azaldılmasına töhfə verməklə yanaşı, həm də inklüziv iqtisadi artımı dəstəklədiyi, ədalətli və şəffaf əməkhaqqı təyin edilməsi təcrübəsini təşviq etdiyi qeyd olunur.
Eyni zamanda, qadınların əmək bazarında iştirakının dəstəklənməsi, onların məşğulluq imkanlarının artırılması üçün son illər ölkəmizdə görülən işlər yüksək qiymətləndirilir. Qadın əməyi ilə bağlı qanunvericilik islahatları nəticəsində Azərbaycanın Dünya Bankının “Qadın, Biznes və Hüquq” üzrə 2024-cü il hesabat-reytinqdə öz indeksini 78,8-dən 85-ə yüksəltdiyi bildirilir. Qeyd edilir ki, Dünya Bankının 2026-cı il üzrə hesabat-reytinqində də ölkənin bu islahatlarının gender əsaslı ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılması sahəsində ən yaxşı təcrübələrdən biri olduğu əksini tapıb.
Beynəlxalq Əmək Təşkilatı və BMT-nin Qadınlar Təşkilatı və İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının rəhbərlik etdiyi, Azərbaycan da daxil olmaqla 80-dək ölkənin üzv olduğu EPIC qadınlar və kişilər arasında bərabər əməkhaqqı ödənişi prinsipini qlobal səviyyədə təbliğ və təşviq edir, bu sahədə hökumətlərə və müvafiq təşkilatlara ekspertiza dəstəyi göstərir.

The official website of the Equal Pay International Coalition (EPIC) has published information on the reforms carried out in Azerbaijan in recent years to improve labour legislation in line with international standards and to ensure gender equality in labour relations.
The publication particularly highlights recent amendments to national legislation that guarantee equal pay for employees performing the same work or different work of equal value, regardless of gender. It notes that this measure contributes to reducing gender-based inequalities, supports inclusive economic growth, and promotes fair and transparent wage-setting practices.
The publication also highly appreciates the efforts undertaken in recent years to support women’s participation in the labour market and expand their employment opportunities. It states that, as a result of legislative reforms related to women’s employment, Azerbaijan improved its score in the World Bank’s 2024 Women, Business and the Law report from 78.8 to 85. It is further noted that the World Bank’s 2026 report recognized these reforms as one of the best practices in addressing gender-based discrimination.
Led by the International Labour Organization (ILO), UN Women, and the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD), EPIC brings together around 80 member countries, including Azerbaijan. The coalition promotes and advocates the principle of equal pay between women and men worldwide and provides governments and relevant organizations with expert support in this area.