Əmək Məcəlləsinə əsasən, əmək müqaviləsinin şərtləri imkan verdikdə işçi əsas iş vaxtından sonra həm əsas iş yerində, həm də əvəzçilik qaydasında başqa iş yerlərində əmək fəaliyyəti ilə məşğul ola bilər. Əvəzçilik üzrə əmək müqaviləsi bağlanan iş yeri işçinin əlavə iş yeri sayılır.
Əvəzçilik üzrə iş vaxtının müddəti tərəflərin razılığı ilə müəyyən edilir və normal iş vaxtının yarısından çox ola bilməz. Gündəlik normal iş vaxtı 8 saatdan, həftəlik isə 40 saatdan artıq müəyyən edilə bilməz.
İş vaxtından sonra əlavə iş yerində əvəzçilik üzrə işləmək üçün əsas iş yeri üzrə işəgötürənin razılığı tələb edilmir. İş vaxtı ərzində isə buna yalnız işəgötürənin razılığı ilə yol verilir. Əmək şəraitinin şərtləri və əmək funksiyasının həcmi tərəflərin razılığı ilə müəyyən edilir.
Əvəzçilik üzrə çalışan işçilərə qanunvericilikdə nəzərdə tutulan istisnalar nəzərə alınmaqla əmək qanunvericiliyinin bütün normaları şamil edilir.
Əsas iş yerində zərərli, təhlükəli və sağlamlığa mənfi təsir göstərən əmək şəraitində çalışan işçinin eyni şəraitli əlavə iş yerində əvəzçilik üzrə işləməsinə yol verilmir.
18 yaşdan az işçilərin əvəzçilik üzrə işləməsinə yalnız əsas və əlavə iş yerlərində gündəlik iş vaxtının cəmi onlar üçün müəyyən edilmiş qısaldılmış iş vaxtından çox olmadıqda yol verilir.
Qeyd edək ki, qısaldılmış iş vaxtı həftə ərzində 16 yaşınadək işçilər üçün 24 saatdan, 16–18 yaşlı işçilər, orqanizmin funksiyalarının 61–100 faiz pozulmasına görə əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslər, hamilə və yaşyarımadək uşağı olan qadınlar, həmçinin 3 yaşınadək uşağını təkbaşına böyüdən valideynlər üçün 36 saatdan artıq olmamalıdır.
Qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş hallarda dövlət orqanlarının müvafiq vəzifəli şəxslərinə əvəzçilik üzrə əlavə iş yerində işləmək hüququ şamil edilmir.

According to the Labour Code, when the terms of an employment contract allow, an employee may work after their main working hours both at their primary workplace and at other workplaces through secondary employment. The workplace where an employment contract is concluded for secondary employment is considered the employee’s additional workplace.
The duration of working hours under secondary employment is determined by agreement between the parties and may not exceed half of normal working hours. Normal daily working hours may not exceed 8 hours, while weekly working hours may not exceed 40 hours.
The employee does not need the consent of the employer at their primary workplace to work through secondary employment at an additional workplace after working hours. During working hours, however, such employment is permitted only with the employer’s consent. The terms of working conditions and the scope of the work duties are determined by agreement between the parties.
All provisions of labour legislation apply to employees working through secondary employment, subject to the exceptions provided for by law.
An employee who works under harmful, hazardous or health-damaging working conditions at their primary workplace is not permitted to work through secondary employment at an additional workplace under the same conditions.
Employees under the age of 18 may work through secondary employment only if the total daily working hours at their primary and additional workplaces do not exceed the reduced working hours established for them.
It should be noted that reduced working hours may not exceed 24 hours per week for employees under the age of 16, and 36 hours per week for employees aged 16–18, persons with disabilities due to a 61–100 percent impairment of body functions, pregnant women and women with a child under one and a half years of age, as well as parents raising a child under the age of 3 on their own.
In cases provided for by legislation, the right to work at an additional workplace through secondary employment does not apply to relevant officials of state bodies.