Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Sosial Müdafiə Fondu fevralın 13-də fevral ayının pensiyalarının ödənişinə başlayacaq.
Cari ilin əvvəlindən indeksləşdirilməklə 9,3 faiz artırılmış pensiyalar bu artımlarla birgə və yanvar ayının artımı da əlavə olunmaqla veriləcək.
Qrafikə uyğun olaraq həmin gün Bakı, Sumqayıt şəhərləri və Abşeron rayonu üzrə pensiyalar ödəniləcək.
Respublikamızın digər bölgələri üzrə, habelə güzəştli şərtlərlə pensiya hüququna malik şəxslərin pensiyalarının ödənişi də bu ay qrafik üzrə həyata keçiriləcək.

In 2025, the State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population plans to include an additional 9200 unemployed and job-seeking individuals in the self-employment program.
Training courses will be organized for program participants, where they will first be taught the essential knowledge and skills for establishing a small business.
Individuals who successfully complete the courses will be provided with assets (goods and materials) related to their chosen economic activities, and small enterprises will be established for them.
In total, over 95000 unemployed and job-seeking individuals were included in the self-employment program in previous years.