Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT) birgə təşkilatçılığı “Azərbaycanda sosial ədalət və gender bərabərliyinə nail olma yolları: Nailiyyətlər və gələcək perspektivlər” adlı konfrans öz işinə başlayıb. Tədbirdə hökumət və qeyri-hökumət, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak edir.
Konfransın açılışında əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Vüsal Nəsirli Prezident İlham Əliyevin tapşırıqları əsasında son illər aparılan ardıcıl sosial islahatların nailiyyətlərini, layiqli əməyin təminatının da ölkədə aparılan sosial-iqtisadi siyasətin əsas prioritetlərindən biri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Nazir müavini Azərbaycanda qadınların əmək bazarında iştirakının ildən-ilə artdığını, onların məşğulluq imkanlarının genişləndirilməsi, daha yüksək əməkhaqqı ödənilən sahələrdə fəaliyyətinin dəstəklənməsi üçün son illər aparılmış qanunvericilik islahatlarını qeyd edib.
Bildirib ki, Əmək Məcəlləsinin 150-dən çox maddəsinə dəyişiklikləri ehtiva edən yeni qanun layihəsində də “ailə vəzifələri olan işçi”, “distant (məsafədən) iş” anlayışları, hamiləliyə və doğuşa görə məzuniyyətlə bağlı yeni hüquqlar nəzərdə tutulub.
Vüsal Nəsirli iş yerində ayrı-seçkiliyin yolverilməzliyinin təmin edilməsi üçün növbəti adımlar kimi hazırlanan bir sıra qanunvericilik layihələrini diqqətə çatdırıb. Son illər əmək münasibətlərinin rəqəmsallaşdırılmasının əmək bazarının daha şəffaf, çevik və səmərəli şəkildə tənzimlənməsinə zəmin yaratdığını vurğulayıb. Keçirilən bu konfransda aparılacaq müzakirələrin qadınların əmək bazarındakı potensialından daha səmərəli istifadə ilə bağlı yeni təşəbbüslərin, innovativ yanaşmaların formalaşmasına töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib.
Tədbirdə BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreeva, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası sədrinin birinci müavini, Beynəlxalq Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının vitse-prezidenti İlyas Əliyev, Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının İcraçı direktoru, Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyasının vitse-prezidenti Jalə Hacıyeva, Milli Məclisin deputatı, COP29-un BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Yüksək Səviyyəli Çempionu Nigar Arpadarai, Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin vitse-prezidenti Ziba Mustafayevanın və b. çıxışları, BƏT-in Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə regional direktoru Beate Andreesin video müraciəti dinlənilib.
İki gün davam edəcək konfransda “Gender bərabərliyi üçün ədalətli və yaşıl keçidlərdən istifadə”, “Bərabər dəyərə malik iş üçün bərabər əməkhaqqının əldə edilməsi”, “Hazırda və növbəti illərdə gender bərabərliyinə nail olunması: Özəl sektorun rolu”, “Gender bərabərliyin təmin edilməsi üçün sosial dialoq və uyğunluq” və s. mövzularda panel müzakirələrin aparılması nəzərdə tutulub.

The conference "Ways to achieve social justice and gender equality in Azerbaijan: Achievements and future prospects", jointly organized by the Ministry of Labour and Social Protection of Population and the International Labour Organization (ILO), has begun its work. Representatives of the government, non-governmental organizations, and international organizations are participating in the event.
At the opening of the conference, Deputy Minister of Labour and Social Protection of Population Vusal Nasirli highlighted the achievements of the successive social reforms carried out in recent years on the instructions of President Ilham Aliyev, and that ensuring decent work is one of the main priorities of the socio-economic policy carried out in the country.
The Deputy Minister noted that the participation of women in the labour market in Azerbaijan is increasing year by year, and the legislative reforms carried out in recent years to expand their employment opportunities and support their activities in higher-paid areas.
He noted that the new draft law, which includes amendments to more than 150 articles of the Labour Code, also provides for new rights related to the concepts of "employee with family responsibilities", "remote work", as well as maternity and childbirth leave.
Vusal Nasirli brought to attention a number of legislative projects prepared as the next steps to ensure the inadmissibility of discrimination in the workplace. He emphasized that the digitalization of labour relations in recent years has created the basis for a more transparent, flexible and efficient regulation of the labour market. He expressed confidence that the discussions to be held at this conference will contribute to the formation of new initiatives and innovative approaches to more effectively using the potential of women in the labour market.
The event featured speeches by Vladanka Andreeva, UN Resident Coordinator in Azerbaijan, First Deputy Chairman of the Azerbaijan Trade Unions Confederation, Vice-President of the International Trade Union Confederation Ilyas Aliyev, Executive Director of the Azerbaijan Microfinance Association, Vice-President of the Azerbaijan Entrepreneurs Confederation Jala Hajiyeva, Member of the Milli Majlis, UN High-Level Champion on Climate Change at COP29 Nigar Arpadarai, Vice-President of the State Oil Company of Azerbaijan Ziba Mustafayeva, and others, as well as a video address by Beate Andrees, ILO Regional Director for Europe and Central Asia.
The two-day conference will feature panel discussions on topics such as "Using fair and green transitions for gender equality", "Achieving equal pay for work of equal value", "Achieving gender equality now and in the years to come: The role of the private sector", "Social dialogue and compliance to ensure gender equality", etc.