Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin müvafiq müəssisəsində fəaliyyət göstərən Məişət zorakılığından zərər çəkmiş şəxslərin sosial reabilitasiyası şöbəsində hazırda 16 şəxsə xidmət göstərilir.
Onlardan 10 nəfəri uşaqdır.
Fərdi iş planı üzrə və digər aidiyyəti qurumlarla qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində onların sosial reabilitasiyası, sosial statuslarının bərpası istiqamətində işlər aparılır.
2021-ci ildə fəaliyyətə başlayan şöbədə müasir tələbələrə uyğun şərait yaradılıb. Həmin şəxslərin ilkin tibbi müayinəsi, psixoloji-emosional vəziyyətinin qiymətləndirilməsi, hüquqlarının müdafiəsi, mədəni-asudə vaxtının təşkili və s. üçün tədbirlər görülür.

At present, social rehabilitation services are being provided to 16 individuals at the Social Rehabilitation Department for Victims of Domestic Violence operating under the relevant institution of the Social Services Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population.
Ten of them are children.
Work is being carried out on their social rehabilitation and restoration of their social status through individual action plans and in cooperation with other relevant institutions.
The department, which began operating in 2021, has created conditions that meet modern standards. Measures are being taken for the individuals’ initial medical examination, assessment of their psychological and emotional condition, protection of their rights, and organization of cultural and leisure activities.
During the past period, rehabilitation work has been conducted with 74 individuals, including 48 children.