Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyi tərəfindən himayədar ailələrə verilən uşaqların sayı 53-ə çatıb.
Onlardan 32-si qız, 21-i oğlandır. Həmçinin 27 nəfəri 6 yaşadək olan, 21 nəfəri 7-13 yaş arası, 5 nəfəri 14-18 yaş arası uşaqlardır.
Uşaqlardan 29-u hazırda Bakı şəhərindəki, 24-ü rayonlardakı (Ağcabədidə 1, Biləsuvarda 1, Cəlilabadda 1, Gəncədə 3, Göyçayda 1, Göygöldə 3, Xaçmazda 2, Lənkəranda 4, Şamaxıda 1, Şəkidə 1, Şəmkirdə 4, Zaqatalada 1, Astarada 1 ailə) himayədar ailələrdə yaşayırlar.
Qanunvericiliyə uyğun olaraq Nazirliklə uşaqları himayəyə götürən şəxslər arasında uşağın himayədar ailəyə verilməsinə dair müqavilələr imzalanıb.
“Himayədar ailə” qayğı modeli uşaqlara qayğının dünyada geniş yayılmış nümunələrindən biridir. Valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqların himayədar ailələrə verilməsi onların dövlət nəzarəti altında ailə mühitində böyüməsinə və inkişafına xidmət edir.

The number of children placed in foster families by the Social Services Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population has reached 53.
Among them, 32 are girls and 21 are boys. In terms of age distribution, 27 are under 6 years old, 21 are between 7–13 years old, and 5 are between 14–18 years old.
Currently, 29 children live with foster families in Baku, while 24 live with families in the regions (1 in Aghjabadi, 1 in Bilasuvar, 1 in Jalilabad, 3 in Ganja, 1 in Goychay, 3 in Goygol, 2 in Khachmaz, 4 in Lankaran, 1 in Shamakhi, 1 in Sheki, 4 in Shamkir, 1 in Zagatala, and 1 in Astara).
In accordance with the legislation, agreements have been signed between the Ministry and the foster parents regarding the placement of the children.
The “foster family” care model is one of the most widely used practices worldwide. Placing children deprived of parental care in foster families helps them grow and develop in a family environment under state supervision.