Prezident İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən “Azərbaycan Respublikasının 2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın hazırlanması məqsədilə Nazirlər Kabinetinin Sərəncamı ilə yaradılmış İnklüziv sosial inkişaf və sosial təminat üzrə Alt İşçi qrupun iclası olub.
İşçi qrupun rəhbəri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev dövlətimizin başçısının Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” əsas götürülməklə ölkəmizdə dinamik sosial-iqtisadi inkişafın uğurla davam etdiyini bildirib.
Müəyyən olunmuş “Dinamik, inklüziv və sosial ədalətə əsaslanan cəmiyyət” Milli Prioriteti üzrə də mühüm irəliləyişlərin əldə edildiyi qeyd olunub. Son illər aparılan ardıcıl və genişmiqyaslı sosial islahatlarla əməkhaqqı, pensiya və digər sosial ödənişlərdə ciddi artımlara nail olunduğu diqqətə çatdırılıb. Habelə həssas əhali qruplarının sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, inklüzivliyin təmin edilməsi, aktiv məşğulluq proqramlarının genişləndirlməsi sahələrində mühüm addımlar atıldığı vurğulanıb.
2027–2030-cu illər üzrə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyasının da ölkəmizdə bütün sahələrdə olduğu kimi, əmək, məşğulluq, sosial müdafiə, reabilitasiya, sosial xidmətlər, inklüziv cəmiyyətin inkişafı sahələrində əldə olunan nailiyyətlərin davam etdirilməsi məqsədinə xidmət edəcəyi bildirilib.
İclasda qeyd edilən Strategiya layihəsinin hazırlanması üzrə İnklüziv sosial inkişaf və sosial təminat üzrə Alt İşçi qrupu tərəfindən görüləcək işlər müzakirə olunub.

A meeting of the Sub-Working Group on Inclusive Social Development and Social Security, established by the Order of the Cabinet of Ministers in accordance with the Order of President Ilham Aliyev for the preparation of the “Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2027–2030”, was held.
The head of the working group, Minister of Labour and Social Protection of Population Anar Aliyev stated that dynamic socio-economic development continues successfully in our country based on the “Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development” approved by the Order of the Head of State.
It was noted that significant progress has been made on the identified National Priority “Dynamic, Inclusive and Socially Just Society”. It was noted that significant increases in wages, pensions and other social payments have been achieved with the consistent and large-scale social reforms carried out in recent years. It was also emphasized that important steps have been taken in the areas of strengthening social protection of vulnerable population groups, ensuring inclusion, and expanding active employment programs.
It was stated that the Socio-Economic Development Strategy for 2027–2030, as in all areas in our country, will serve the purpose of continuing the achievements made in the areas of labour, employment, social protection, rehabilitation, social services, and the development of an inclusive society.
The meeting discussed the work to be done by the Sub-Working Group on Inclusive Social Development and Social Security to prepare the draft Strategy.