Böyük Qayıdış Proqramının icrası çərçivəsində Dövlət Məşğulluq Agentliyi işğaldan azad edilmiş ərazilərin sakinlərindən artıq 2000-ə yaxın şəxsi peşə kurslarına cəlb edib.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Dövlət Məşğulluq Agentliyi işğaldan azad olunmuş ərazilərimizin sakinləri üçün aktiv məşğulluq proqramlarını davam etdirir.
Böyük Qayıdış Proqramının icrası çərçivəsində Agentlik həmin sakinlərdən artıq 2 minə yaxın şəxsi peşə hazırlığı kurslarına cəlb edib. Onlardan 210 nəfər işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə köçürülmüş, digərləri isə yaxın vaxtlarda köçürülməsi nəzərdə tutulan şəxslərdir.
Sakinlər köçürülməzdən əvvəl Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən onlarla məşğulluq imkanlarının qiymətləndirilməsi üçün görüşlər keçirilir. Bu görüşlər zamanı onların bir qisminin məşğulluq imkanlarının artırılması üçün peşə kurslarına cəlb edilmələri məqsədəuyğun hesab edilərək bu yöndə müvafiq işlər aparılır.
Qeyd edək ki, Agentlik hazırda:
sakinləri üçün peşə hazırlığı kursları təşkil edir.
Kənd təsərrüfatı, tikinti, sənaye, xidmət sahələrinə aid peşələr üzrə təşkil olunan bu kurslara həmin yaşayış məntəqələrinə artıq köçürülmüş, habelə bu il köçürülməsi nəzərdə tutulan işsiz və ya işaxtaran şəxslər müraciət edə bilər. Peşə kurslarını bitirənlərin bu kurslarda yiyələndikləri peşələr üzrə məşğulluğunun təminatına da dəstək göstərilir.
Peşə hazırlığı kurslarına DOST mərkəzlərinə, məşğulluq filiallarına müraciət edərək və ya sosial.gov.az saytındakı “Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda peşə hazırlığı” bölməsindəki linkə daxil olaraq müvafiq formanı doldurmaqla qeydiyyatdan keçə bilərsiniz.

Within the framework of the implementation of the Great Return Program, the State Employment Agency has already involved nearly 2000 residents of the liberated territories in vocational courses.
The State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population continues active employment programs for residents of our liberated territories.
Within the framework of the implementation of the Great Return Program, the Agency has already involved nearly 2000 residents in vocational training courses. 210 of them have been resettled to our liberated territories, while the others are scheduled to be resettled in the near future.
Before the residents are resettled, the State Employment Agency holds meetings with them to assess their employment opportunities. During these meetings, it is considered appropriate to involve some of them in vocational courses to increase their employment opportunities, and appropriate work is being carried out in this direction.
It should be noted that the Agency currently organizes vocational training courses for residents of:
These courses, organized for professions related to agriculture, construction, industry, and services, are open to unemployed or job-seekers who have already moved to these settlements, as well as those who are expected to move this year. Support is also provided to ensure employment for those who graduate from vocational courses in the professions they have mastered in these courses.
You can register for vocational training courses by applying to DOST centers, employment branches, or by visiting the link in the “Vocational training in Karabakh and East Zangazur” section on the sosial.gov.az website and filling out the appropriate form.