İşğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə aktiv məşğulluq proqramları daim genişləndirilir. Doğma yurdlarına qayıdan sakinlərin işlə təminatı ilə yanaşı, onların kiçik bizneslərini qurmaları, əmək bazarının tələblərinə uyğun yeni peşələrə yiyələnmələri istiqamətində də ardıcıl işlər aparılır.
Bu barədə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyində işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə fəaliyyət göstərən işəgötürənlərlə növbəti görüşdə bildirilib.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Rəşad Mustafayev Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda icra olunan aktiv məşğulluq proqramları barədə məlumat verərək, bu proqramların icrasında işəgötürənlərlə sıx əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüşdə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Mədəniyyət Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Daxili İşlər Nazirliyi, Müdafiə Nazirliyi, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqi, Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi və Minatəmizləmə Agentliyinin nümayəndələri iştirak edib.
İşğaldan azad olunan ərazilərə köçürülən sakinlərin məşğulluqlarının təmin olması sahəsində görülmüş işlər, bu istiqamətdə həyata keçiriləcək birgə tədbirlər müzakirə olunub. İşəgötürənlərə ixtisaslı mütəxəssislərin işğaldan azad olunmuş ərazilərə cəlb edilməsi məqsədilə onlar üçün nəzərdə tutulmuş güzəşt və imtiyazlar barədə məlumat verilib.

Active employment programmes in Azerbaijan’s liberated territories are continuously being expanded. Alongside providing employment opportunities for residents who have returned to their native lands, systematic efforts are also being carried out to support them in establishing small businesses and acquiring new professions in line with the requirements of the labour market.
This was stated during another meeting held at the Ministry of Labour and Social Protection of the Population with employers operating in the liberated territories.
Deputy Minister of Labour and Social Protection of the Population Rashad Mustafayev provided information on the active employment programmes being implemented in Karabakh and Eastern Zangazur and emphasised the importance of close cooperation with employers in implementing these programmes.
Representatives of the Ministry of Ecology and Natural Resources, Ministry of Culture, Ministry of Economy, Ministry of Science and Education, Ministry of Agriculture, Ministry of Emergency Situations, Ministry of Internal Affairs, Ministry of Defence, State Committee for Refugee and IDP Affairs, State Agency for Citizen Services and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Centre for Analysis of Economic Reforms and Communication, Azerbaijan Transport and Communications Holding, State Agency of Azerbaijan Automobile Roads, İ Medical Territorial Units Management Union and Mine Action Agency also participated in the meeting.
The meeting discussed the work carried out to ensure the employment of residents relocated to the liberated territories, as well as joint measures to be implemented in this area.
Employers were also informed about the incentives and benefits provided to them for the purpose of attracting qualified specialists to the liberated territories.