Növbəti ildə 450 minə yaxın şəxs aktiv məşğulluq tədbirlərinə cəlb olunacaq
İşsizlikdən sığorta fondu (İSF) müvafiq sığorta ödənişləri ilə yanaşı, aktiv məşğulluq tədbirlərinin genişləndirilməsində də önəmli rola malikdir.
Gələn il fondun gəlirlərinin bu ilə nisbətən 31,9 milyon manat (15,5 faiz) çox olmaqla 238,3 milyon manat olması nəzərdə tutulur.
İSF-nin xərclərinin isə cari illə müqayisədə 5,7 milyon manat (2,2 faiz) çox olmaqla 266,4 milyon manat olacağı proqnozlaşdırılır.
Bu xərclərin işsizliyə görə sığorta ödənişləri və həmçinin
və digər aktiv məşğulluq tədbirlərinə yönəldilməsi nəzərdə tutulur.
Ümumilikdə İSF-nin vəsaiti hesabına 2026-cı ildə 450 minə yaxın şəxsin aktiv məşğulluq tədbirlərinə cəlb olunması işləri aparılacaq.
İşsiz və işaxtaran şəxslərin kiçik biznesə çıxışına imkan yaradan özünüməşğulluq proqramının icrasının uğurla davam etdirilməsində İSF gələn il də mühüm dəstək olacaq.
Növbəti ildə 15 min ailə üçün özünüməşğulluq proqramı üzrə kiçik təsərrüfatların qurulması nəzərdə tutulur.
Onlardan 8 mini üçün fondun vəsaiti hesabına, qalan 7 mini üçün Dünya Bankı layihəsi çərçivəsində təsərrüfatlar yaradılacaq.

Next year, nearly 450,000 individuals will be involved in active employment measures
The Unemployment Insurance Fund (UIF) plays an important role not only in providing relevant insurance payments but also in expanding active employment measures.
Next year, the Fund’s revenues are projected to reach 238.3 million manats, which is 31.9 million manats (15.5 percent) more compared to this year.
The expenditures of the UIF are forecasted to be 266.4 million manats, which is 5.7 million manats (2.2 percent) more compared to the current year.
These expenditures are planned to be directed to unemployment insurance payments, as well as to:
- implementation of the self-employment programme,
- organisation of vocational training, paid public works, and additional education,
- provision of career guidance counselling services,
- preparation of occupational standards,
- financing part of salaries in social workplaces,
- creation of social enterprises, implementation of targeted programmes,
- and other active employment measures.
Overall, nearly 450,000 individuals will be involved in active employment measures in 2026 using the resources of the UIF.
The UIF will continue to provide significant support next year to the ongoing successful implementation of the self-employment programme, which enables unemployed and job-seeking individuals to engage in small business activities.
It is planned to establish small household businesses for 15 thousand families under the self-employment programme next year.
Of these, 8 thousand households will be supported using the Fund’s resources, while the remaining 7 thousand will be established within the framework of a World Bank project.