Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən işsizlikdən sığorta ödənişinin təyinatı ilə bağlı bütün proseslər artıq tam elektron qaydada aparılır.
İşsiz kimi qeydiyyata alınan şəxsin məlumatları Nazirliyin Mərkəzləşdirilmiş Elektron İnformasiya Sistemi vasitəsilə yoxlanılaraq, sığorta ödənişinin təyin olunması, yaxud ondan imtina edilməsi barədə qərar elektron qaydada verilir.
Sığorta ödənişinin məbləği də e-sistem tərəfindən avtomatik müəyyən edilir və aylıq əsasda ödəniş həyata keçirilir.
Yeniliyə əsasən, təyin olunan sığorta ödənişinin dayanmasına və ya məbləğin dəyişməsinə səbəb olan hallar da e-sistem tərəfindən aşkar olunur.
Beləliklə, işsizlikdən sığorta ödənişinin təyin olunması və ya ondan imtina edilməsi, məbləğin yenidən hesablanması, ödənişin dayandırılması və həyata keçirilməsi ilə bağlı bütün proseslər real vaxt rejimində e-qaydada aparılır.
Bu da prosesin daha şəffaf və səmərəli həyata keçirilməsinə, xidmətin çevikliyinə, vətəndaş məmnunluğunun artırılmasına şərait yaradır.

The State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population has fully transitioned all processes related to the assignment of unemployment insurance payments to an electronic format.
Information concerning individuals registered as unemployed is verified through the Ministry’s Centralized Electronic Information System. Based on this verification, decisions regarding the approval or denial of unemployment insurance payments are rendered electronically.
The amount of the insurance payment is automatically determined by the electronic system, with disbursements executed on a monthly basis.
Under the new system, any circumstances that may lead to the suspension of payments or adjustment of the payment amount are also identified electronically.
Accordingly, the entire scope of procedures—including the assignment or denial of payments, recalculation of amounts, suspension, and disbursement—is conducted in real-time via electronic means.
This development ensures greater transparency and efficiency in the process, enhances the responsiveness of service delivery, and contributes to increased citizen satisfaction.