Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi şəhid ailələri və müharibə veteranları üçün özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində yaradılmış kiçik təsərrüfatlara növbəti mediatur təşkil edib.
Jurnalistlər bu dəfə proqramın dəstəyi ilə Masallı rayonunda şəhid ailəsi və müharibə veteranları üçün qurulmuş kiçik təsərrüfatlarla tanış olublar.
Onlara tarixi Zəfərimizlə başa çatan Vətən müharibəsində şəhid olmuş qəhrəmanlarımızın ailə üzvlərinin, müharibə veteranlarının sosial dəstəklə təminatı tədbirləri barədə məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, bu tədbirlər çərçivəsində postmüharibə dövründə şəhid ailələrinin üzvləri və müharibə iştirakçılarından ibarət 27,8 min şəxsin məşğulluğu təmin edilib, onlardan 13,3 min şəxs üçün özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində kiçik bizneslər yaradılıb, 13,2 min şəxs isə münasib işlərlə təmin edilib. Məşğulluq tədbirlərinə cəlb olunan şəhid ailələri üzvləri və müharibə iştirakçılarından 1,3 min şəxs üçün isə əmək bazarının tələblərinə uyğun peşələr üzrə hazırlıq kursları təşkil olunub.
Media nümayəndələri əvvəlcə Vətən müharibəsi veteranı Qulamhüseyn Mirzəyevin xidmət sahəsində olublar. O, özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində avadanlıqlarla təmin olunaraq kiçik foto atelyesini yaradıb.
Jurnalistlər Vətən müharibəsində şəhidlik zirvəsinə ucalan Səməndər İsgəndərovun atası Vahid İsgəndərov və müharibə veteranı Ədalət Məmmədov üçün yaradılmış kiçik təsərrüfatlarla da tanış olublar. Özünüməşğulluq proqramı üzrə aktivlərlə təmin edilərək V.İskəndərov avtomobil şinlərinin bərpası və təmiri xidmətləri, Ə.Məmmədov isə avtotəmizləmə xidmətləri istiqamətləri üzrə öz kiçik biznes sahələrini qurublar.
Proqram iştirakçıları dövlətin dəstəyini hər zaman hiss etdiklərini, onların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi sahəsində aparılan işlərə, həmçinin öz təsərrüfatlarını yaratmaları üçün göstərilən dəstəyə görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlıqlarını ifadə ediblər.

The State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population organized another media tour to small enterprises established under the self-employment program for families of martyrs and war veterans.
This time, journalists visited small enterprises in Masalli that were created for families of martyrs and war veterans with the support of the program.
They were provided with information on the social support measures for the family members of heroes who were martyred in the Patriotic War, which ended with our historic Victory, as well as for war veterans.
It was noted that within these measures, 27.8 thousand individuals from families of martyrs and war participants were employed in the post-war period; among them, 13.3 thousand individuals were provided with small businesses under the self-employment program, while 13.2 thousand were employed in suitable jobs. In addition, 1.3 thousand members of families of martyrs and war participants involved in employment measures received vocational training courses in professions aligned with labor market demands.
The media representatives first visited the service area of Patriotic War veteran Gulamhuseyn Mirzayev. With the support of the self-employment program, he was provided with equipment and established a small photo studio.
Journalists also visited small enterprises established for Vahid Isgandarov, the father of Samandar Isgandarov who was martyred in the Patriotic War, and war veteran Adalet Mammadov. With assets provided under the self-employment program, Vahid Isgandarov set up his small business in automobile tire repair and restoration, while Adalet Mammadov established his business in auto-cleaning services.
Program participants expressed their gratitude to President Ilham Aliyev for the constant support from the state, for the measures taken to strengthen their social protection, and for the assistance provided to help them establish their own enterprises.