Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi Dünya Bankının maliyyə dəstəyi ilə icra etdiyi “Məşğulluğa Dəstək Layihəsi” çərçivəsində “Sosial cəhətdən həssas şəxslər üçün əlavə iş yerlərinin yaradılması” pilot layihəsinə başlayır.
Pilot layihə işsiz və ya işaxtaran şəxslərin istehsal və xidmət sahələri üzrə məşğulluq imkanlarını artırmaq, o cümlədən “Məşğulluğa Dəstək Layihəsi” çərçivəsində özünüməşğulluğunu təmin etmiş şəxslərin bizneslərini inkişaf etdirmələrinə dəstək məqsədi daşıyır.
Layihə ilkin mərhələdə Bakı, Abşeron-Xızı, Quba-Xaçmaz və Lənkəran-Astara iqtisadi rayonlarını əhatə edəcək.
Layihədə iştirak üçün proqram iştirakçılarına dair tələblər aşağıdakılardır:
Qeyd edilən meyarlara cavab verən 50 benefisiar seçiləcək və onların işə qəbul etdikləri işçilərin əməkhaqqı və ona bağlı icbari ödənişlərinin ilk 3 ayda tam məbləği, növbəti 3 ayda isə 50 faizi “Məşğulluğa Dəstək Layihəsi” tərəfindən ödəniləcək.
Layihədə iştirak etmək istəyən şəxslər aşağıdakı link vasitəsilə qeydiyyatdan keçə bilərlər.
https://survey.sosial.gov.az/index.php/617546?lang=az
Son müraciət tarixi 24 oktyabr 2025-ci ildir. Əlavə məlumat almaq üçün Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Dövlət Məşğulluq Agentliyinin Regional Məşğulluq filiallarına və DOST Mərkəzlərinə müraciət edə bilərsiniz.

The State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population is launching a pilot project titled “Creating Additional Jobs for Socially Vulnerable Persons” within the framework of the “Employment Support Project,” implemented with the financial support of the World Bank.
The pilot project aims to increase employment opportunities for unemployed and job-seeking individuals in production and service sectors, as well as to support the development of businesses established by individuals who became self-employed under the “Employment Support Project.”
At the initial stage, the project will cover the Baku, Absheron–Khizi, Guba–Khachmaz, and Lankaran–Astara economic regions.
The eligibility requirements for participants of the project are as follows:
- Having a household established under the self-employment programme that has been active during the last year;
- Having no overdue obligations on taxes or other mandatory payments in the Republic of Azerbaijan as of the date of application (a certificate from the relevant tax authority must be attached to the application).
A total of 50 beneficiaries meeting the above criteria will be selected. For the employees hired by these beneficiaries, the full amount of salary and related mandatory payments will be covered by the “Employment Support Project” for the first 3 months, and 50 percent of these costs will be covered for the following 3 months.
Those wishing to participate in the project can register through the following link:
https://survey.sosial.gov.az/index.php/617546?lang=az
The application deadline is 24 October 2025. For additional information, applicants may contact the Regional Employment Branches and DOST Centres under the Ministry of Labour and Social Protection of Population.