Prezident İlham Əliyevin yeni Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Məşğulluq Strategiyasının həyata keçirilməsinə dair 2026–2030-cu illər üçün Tədbirlər Planı”nda 6 prioritet istiqamətdə tədbirlərin görülməsi təmin ediləcək. Onların sırasına:
- Məşğulluqyönümlü iqtisadi inkişaf siyasətinin həyata keçirilməsi, mikro, kiçik və orta sahibkarlığın dəstəklənməsi,
- Əmək bazarının tənzimlənməsi sahəsində normativ hüquqi bazanın və institusional strukturun təkmilləşdirilməsi,
- İşçi qüvvəsinin bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi və əmək standartlarının təkmilləşdirilməsi,
- Aktiv məşğulluq tədbirlərinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi və səmərəliliyinin artırılması, sosial müdafiəyə xüsusi ehtiyacı olan və işə düzəlməkdə çətinlik çəkən vətəndaşların əmək bazarına inteqrasiyasının gücləndirilməsi,
- Sosial dialoqun inkişaf etdirilməsi və qeyri-formal əmək münasibətlərinin qarşısının alınması,
- Əmək bazarının monitorinqi və proqnozlaşdırılması sisteminin inkişaf etdirilməsi kimi istiqamətlər daxildir.
Sənəd regionlarda gənclərin startap layihələrinin dəstəklənməsi, özünüməşğulluq proqramına cəlb olunan şəxslərin biznes subyektləri kimi formalaşdırılmasını təşviq edən yeni mexanizmlərin yaradılmasını nəzərdə tutur. Tədbirlər planına əsasən, 2026–2030-cu illərdə dayanıqlı iş yerlərinin yaradılması məqsədilə KOB subyektləri üçün keyfiyyətli məsləhət xidmətlərinə çıxış imkanları, aqrar sektorda əmək məhsuldarlığının artırılması məqsədilə müasir texnologiyaların tətbiqi genişləndiriləcək. Xüsusilə kənd yerlərində turizm infrastrukturunun inkişafı sahəsində tədbirlər həyata keçiriləcək. “İşəgötürənlər və sahibkarlar birlikləri haqqında” Qanun layihəsi hazırlanacaq, əmək miqrasiyası üzrə qanunvericilik təkmilləşdiriləcək, iş yerində öyrənmə (usta yanında şagirdlik və təcrübəkeçmə) üzrə yeni mexanizmin yaradılması üçün normativ hüquqi baza yaradılacaq.
Həmçinin qeyd edilən dövrdə:
- məşğulluq sahəsində göstərilən xidmətlərin elektronlaşdırılmasının genişləndirilməsi,
- məşğulluğunun təmin edilməsi prosesində süni intellektə əsaslanan xidmətlərin yaradılması,
- peşə hazırlığı mərkəzləri şəbəkəsinin genişləndirilməsi,
- beynəlxalq təcrübə əsasında çevik iş vaxtı rejimi modellərinin yaradılması,
- “Peşələr üzrə elektron atlas” informasiya sisteminın yaradılması,
- peşə və kvalifikasiya standartlarının davamlı olaraq yenilənməsi,
- “Yaşıl iqtisadiyyat”a keçid kontekstində müasir bacarıqların əldə olunması məqsədilə peşə hazırlığı proqramlarının təkmilləşdirilməsi,
- dual peşə təhsili modelinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi
- sosial müdafiəyə xüsusi ehtiyacı olan və işə düzəlməkdə çətinlik çəkən şəxslər üçün aktiv məşğulluq proqramlarının sayının artırılması,
- regionlarda işsiz və işaxtaran şəxslər (xüsusilə gənclər) üçün onlayn və hibrid təlimlərin təşkili,
- “Qeyri-formal məşğulluğa nəzarət” vahid elektron informasiya ehtiyatından istifadə etməklə əmək münasibətlərinin leqallaşdırılması istiqamətində tədbirlərin görülməsi,
- dövlət uşaq müəssisələrindən məzun olmuş əməkqabiliyyətli şəxslərin məşğulluğunun dəstəklənməsi üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsi,
- təhsil müəssisələri tərəfindən məzunların əmək bazarına adaptasiyası vəziyyətinin öyrənilməsi üzrə dövri müayinələr aparılması və s. tədbirlərin görülməsi nəzərdə tutulur.

Under the new Decree signed by President Ilham Aliyev, the Action Plan for the Implementation of the Employment Strategy for 2026–2030 sets out measures across six priority areas:
· Implementing employment-oriented economic policies and supporting micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs);
· Improving the legal and institutional framework regulating the labour market;
· Developing workforce skills and improving labour standards;
· Expanding the coverage and effectiveness of active labour market programmes and strengthening labour market integration for people who need social protection and face difficulties in finding employment;
· Promoting social dialogue and preventing informal employment;
· Developing labour market monitoring and forecasting systems.
The Action Plan also envisages support for youth start-up initiatives in the regions and the creation of new mechanisms encouraging participants of the self-employment programme to develop into business entities.
During 2026–2030, measures will include expanding access to high-quality advisory services for SMEs to promote sustainable job creation, increasing the use of modern technologies in agriculture to improve labour productivity, and developing tourism infrastructure, particularly in rural areas.
In addition, a draft Law on Employers’ and Entrepreneurs’ Associations will be prepared, labour migration legislation will be improved, and a legal framework will be established for a new work-based learning mechanism, including apprenticeships and internships.
The Action Plan also provides for:
· Expanding the digitalisation of employment services;
· Introducing AI-based employment services;
· Expanding the network of vocational training centres;
· Developing flexible working-time models based on international best practices;
· Creating an Electronic Atlas of Occupations information system;
· Regularly updating occupational and qualification standards;
· Improving vocational training programmes to equip workers with skills needed for the transition to a green economy;
· Expanding the dual vocational education model;
· Increasing the number of active labour market programmes for people who require social protection and face barriers to employment;
· Organising online and hybrid training programmes for unemployed and job-seeking people, especially young people, in the regions;
· Taking measures to formalise employment through the Unified Electronic Information System for Monitoring Informal Employment;
· Supporting the employment of working-age graduates of state child care institutions;
· Conducting periodic studies on graduates' transition from education to the labour market, along with other related measures.