Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Əmək Bazarı və Sosial Müdafiə Məsələləri üzrə Milli Observatoriya tərəfindən 2025-ci il üzrə iş elanlarının təhlili aparılıb. Təhlilin nəticələrinə əsasən ölkənin əmək bazarındakı əsas tendensiyalar və tələbat istiqamətləri müəyyən edilib.
Ən çox vakansiya elan edilən sahələr topdan və pərakəndə ticarət, maliyyə və sığorta, emal sənayesi, yaşayışın təşkili və ictimai iaşə, tikinti sektorudur. Bu sahələr əmək bazarında tələbatın əsas istiqamətlərini formalaşdırır.
Əmək bazarında iş imkanlarının genişlənməsinə ən çox töhfə verən müəssisələr arasında banklar (8,2%), tikinti-quraşdırma şirkətləri (6,9%), otellər (4,9%) və tədris-təlim müəssisələri (4,7%) yer alır.
İşəgötürənlərin ən çox ehtiyac duyduğu kadrlar satış təmsilçiləri (8%), mühasiblər (6,6%) və satınalma-təchizat üzrə mütəxəssislərdir (3,2%).
Ən çox tələb olunan müstəqil peşələr isə sürücü, aşpaz və elektrik ustalarıdır.
Ümumilikdə 264 peşə və vəzifə qrupu üzrə qeydə alınan vakansiyaların yalnız 26,3%-ində əməkhaqqı açıq şəkildə göstərilib:
Orta əməkhaqqı – 965 manat
Median əməkhaqqı – 800 manat
Ən çox təklif olunan əməkhaqqı intervalı – 601–1000 manat
Ən yüksək orta əməkhaqqı İKT, mühəndislik, memarlıq, proqramçılıq və layihə idarəçiliyi sahələrində müəyyən olunub.
Təhlillərə əsasən, 2025-ci ildə işəgötürənlər tərəfindən ən çox tələb olunan yumşaq bacarıqlar arasında ünsiyyət bacarıqları faiz nisbətilə üstünlük təşkil edir.

The National Observatory on Labour Market and Social Protection Issues, operating under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population, has conducted an analysis of job postings for 2025. Based on the results of this analysis, the main trends and areas of demand in the national labour market have been identified.
The sectors with the highest number of job vacancies include wholesale and retail trade, finance and insurance, manufacturing, accommodation and food services, and construction. These sectors represent the main directions of labour market demand.
Among the enterprises contributing most significantly to the expansion of employment opportunities are banks (8.2%), construction and installation companies (6.9%), hotels (4.9%), and educational and training institutions (4.7%).
The most in-demand professionals among employers are sales representatives (8%), accountants (6.6%), and procurement and supply specialists (3.2%).
The most in-demand independent professions are drivers, cooks, and electricians.
Overall, only 26.3% of the vacancies recorded across 264 occupational and job groups disclosed salary information:
Average salary – 965 manats
Median salary – 800 manats
Most frequently offered salary range – 601–1000 manats
The highest average salaries were observed in the fields of ICT, engineering, architecture, programming, and project management.
According to the analysis, communication skills hold the highest share among the soft skills most in demand by employers in 2025.